Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

"W rzece Heraklita" w interpretacji uczennic z LO im. Ściegiennego

Uczennice V Liceum Ogólnokształcącego im. ks. Piotra Ściegiennego w Kielcach wzięły udział w warsztatach, podczas których interpretowały wiersz "W rzece Heraklita" Wisławy Szymborskiej. Zajęcia odbyły się w ramach projektu "Z kulturą na Ty" organizowanych przez Radio eM Kielce.

Na warsztaty przyszło osiem uczennic. - Miały do wyboru kilka wierszy, ale zdecydowały się na utwór "W rzece Heraklita" Wisławy Szymborskiej. Jest to jeden z najpiękniejszych wierszy tej poetki i jeden z najpiękniejszych w poezji XX wieku. Wieloznaczny, bardzo filozoficzny i daje pole do swobodnej dyskusji o świecie i o funkcjonowaniu ludzi pośród innych aktorów wszechświata - mówi Mateusz Pakuła, prowadzący warsztaty.

Po analizie grupy stworzyły dwa nowe teksty. - Jeden z nich przypomina trochę "Ptasie radio" Tuwima i jest bardzo dowcipny, a drugi poważny i socjologiczno-filozoficzny - dodaje.

Julia Śliwa stwierdziła, że utwór, który interpretowała wraz z koleżankami skłonił wszystkich do wielu refleksji. - Zaciekawił nas i moja grupa stworzyła obraz rzeki, w której ryby są metaforą ludzi. Wydaje mi sie, że jest to dobry sposób na zobrazowanie hierarchii w społeczeństwie. - To, co pisałyśmy skłoniło nas do wielu refleksji, dlatego dużo rozmawiałyśmy na ten temat. W końcu wyszła z tego bardzo długa dysputa filozoficzna - stwierdziła Anna Dziadosz.

Julia Wiecha podkreśliła, że warsztaty pomogły jej się otworzyć na poezję. - Cieszę się, że tu jestem. Nie trzeba się było wstydzić swojej interpretacji, bo nie było ani złej, ani dobrej. W szkole interpretacja jest narzucona z góry i nie możemy się wykazać kreatywnością.

Projekt z "Kulturą na Ty" został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury. 

Posłuchaj całego materiału:

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO