Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

ZUS: Do 30 czerwca przedsiębiorcy mogą składać wnioski o zwolnienie ze składek

środa, 24 czerwca 2020 15:22 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Przedsiębiorcy mają czas do 30 czerwca na złożenie wniosku o zwolnienie z obowiązku opłacania składek do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Wniosek może obejmować umorzenia za trzy miesiące - marzec, kwiecień i maj.

Dotychczas  w całym kraju ZUS umorzył składki na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych na łączną kwotę ponad 7,5 mld zł, w województwie świętokrzyskim to rekordowe 194 mln. –Od 1 kwietnia wpłynęło do naszego Oddziału ZUS blisko 100 tys. wniosków w ramach Tarczy Antykryzysowej. Dotyczą one głównie zwolnienia ze składek za marzec, kwiecień i maj, oraz wypłaty świadczenia postojowego dla samozatrudnionych i zleceniobiorców – informuje Paweł Szkalej, rzecznik prasowy ZUS w województwie świętokrzyskim. 

– Z pełnego zwolnienia ze składek mogą skorzystać małe firmy zgłaszające do 9 osób do ubezpieczeń społecznych. Zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby. Ze zwolnienia mogą skorzystać także samozatrudnieni, których przychód co prawda przekraczają trzykrotność średniego wynagrodzenia, ale ich dochody są niższe niż 7 tys. zł – dodaje rzecznik.

Z kolei firmy zgłaszające do ubezpieczeń od 10 do 49 osób mogą być objęte 50 proc. umorzeniem kwoty składek wykazanej w deklaracjach rozliczeniowych.

– Jeśli będziemy mieli wątpliwości dotyczące wniosku, skontaktujemy się z przedsiębiorcą e-mailem lub telefonicznie. Informację o rozstrzygnięciu prześlemy pocztą lub przez PUE ZUS. Aby odebrać odpowiedź z ZUS na PUE ZUS, wystarczy zalogować się do swojego konta - wyjaśnia rzecznik.

ZUS zachęca też do kontaktu elektronicznego. Zakład zanotował znaczne zainteresowanie klientów korzystaniem z Platformy Usług Elektronicznych. Tylko w okresie od marca do końca maja przybyło 0,5 mln profili klientów na portalu PUE ZUS. Obecnie jest ich ponad 4,1 mln.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO