Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Zostań honorowym dawcą

czwartek, 13 czerwca 2019 11:10 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zwraca się z prośbą do mieszkańców województwa świętokrzyskiego o honorowe oddawanie krwi. W okresie wakacyjnym zapotrzebowanie na ten cenny lek wzrasta. W czwartek przedstawiciele środowisk medycznych spotkali się w tej sprawie.

– Nie chcemy dramatyzować, lecz promować ideę honorowego krwiodawstwa w naszym regionie. Szeroko rozumiana służba zdrowia nieustannie się rozwija, a zatem stawiane są wyzwania przed społeczeństwem. Jeżeli chcemy być zdrowi i bezpiecznie czuć się w oddziałach zabiegowych, to musimy wszyscy w tym procesie uczestniczyć. Istota solidarności społecznej polega na tym, aby ludzie zdrowi pomagali chorym – mówił podczas konferencji Jerzy Stalmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Codziennie do centrum zgłasza się około stu osób, które chcą oddać krew, jednak aby zaspokoić potrzeby świętokrzyskich szpitali i przebywających w nich pacjentów ta liczba powinna wzrosnąć do 150. Największe zapotrzebowanie na krew w województwie świętokrzyskim przypada na lipiec.

– Wojewódzki Szpital Zespolony jest największym beneficjentem krwi. Posiada unikatowe oddziały w skali województwa, to m.in. kardiochirurgia czy oddział hematologii dziecięcej. Ci pacjenci nie mogą czekać, stąd prosimy o wsparcie – apeluje Bartosz Stęplewski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Kierownik Oddziału Onkologii i Hematologii Dziecięcej w WSzZ doktor Grażyna Karolczyk podkreśla, że oddział musi mieć zapewnione stałe zabezpieczenie. – Przesunięcie terminu leczenia naszych pacjentów stanowi ogromne zagrożenie dla ich życia. Szczególnie trudne są dla nas przypadki, gdy leczymy osoby z bardzo rzadką grupą krwi np. AB- i pacjent musi mieć toczoną krew codziennie. Bez wsparcia Regionalnego Centrum Krwiodawstwa taka hospitalizacja nie byłaby możliwa – uzupełnia doktor Karolczak.

Jednym z najbardziej krwiochłonnych oddziałów jest również kardiochirurgia. – Do nawet najlżejszego zabiegu potrzebujemy minimum dwóch jednostek krwi, natomiast są  sytuacje wyjątkowe np. operacje tętniaków, w których jest konieczność transfuzji wymiennej, nawet kilkukrotnej. Zapotrzebowanie jest zatem ogromne, największy problem mamy z grupami ujemnymi – podkreśla kierownik kliniki kardiochirurgii w WSzZ Edward Pietrzyk.

O oddawanie krwi apeluje również Świętokrzyskie Centrum Onkologii. – W 2016 roku mieliśmy trzy tysiące hospitalizacji, natomiast w 2018 było ich cztery tysiące trzysta, to pokazuje jakie mamy potrzeby.  Gdy zgłasza się do nas pacjent, u którego rozpoznajemy ostrą białaczkę , to jest stan bezpośredniego zagrożenia życia, musimy od razu podejmować leczenie. W takich sytuacjach pacjent potrzebuje kilkudziesięciu jednostek na jedną hospitalizację, stąd nasz apel – informuje zastępca kliniki hematologii i transplantacji szpiku w ŚCO doktor Agnieszka Styelmach-Głodyś

Krew można oddawać od poniedziałku do piątku w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Jagiellońskiej 66 w Kielcach oraz w oddziałach terenowych placówki.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO