Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Zmarł żołnierz Armii Krajowej

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Zmarł żołnierz Armii Krajowej

Stany Zjednoczone / 22 sierpnia 2018 / Tekst
Zmarł żołnierz Armii Krajowej Fot. Marek Maciągowski

10 sierpnia, w wieku 95 lat zmarł w Stanach Zjednoczonych Marian Wojdan,  żołnierz Armii Krajowej, wielki przyjaciel Kielc, działacz polonijny i patriota. odbędzie się w piątek 24 sierpnia w amerykańskiej Częstochowie.

Urodził się w Kielcach w 1923 roku. Naukę rozpoczął w gimnazjum Śniadeckiego, ale ojciec przeniósł go do Liceum im. Żeromskiego. Przerwała ją II wojna światowa. Od 1940 roku był zmuszony do pracy fizycznej w kamieniołomach w Sitkówce. Tu w 1941 roku wstąpił do konspiracji. W 1942 roku skończył tajny kurs podchorążówki AK. Miał pseudonim "Weygand” Jako plutonowy podchorąży dowodził pogotowiem Akcji Specjalnej. W rejonie Polichna, Gałęzic, Piekoszowa tropili konfidentów, odbierali broń bandytom. Odbierali zrzuty pod Buskiem. W 1944 roku w czasie akcji "Burza” był żołnierzem  4 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. W lipcu 1945 roku  został aresztowany przez UB. Po dwóch tygodniach wyszedł z aresztu na Paderewskiego. Zrozumiał, ze w Polsce dla takich jakon nie ma miejsca i wyjechał z Kielc. Przez zieloną granicę dociera do Włoch, wstępuje do II Korpusu Armii Polskiej, gdzie służy do demobilizacji w marcu 1947 r. Od 1949 – 1950 pracuje jako kwatermistrz ośrodka harcerskiego pod Londynem. W 1952 wyjeżdża do Kanady. Tu bierze aktywny udział w życiu Polonii, jest współorganizatorem licznych imprez patriotycznych i sportowych. W latach 1972 - 1979 pełni obowiązki skarbnika Koła Przyjaciół Harcerstwa, jest współzałożycielem Polskiej Fundacji Społeczno – Kulturalnej w Montrealu. W roku 1980 zakłada firmę Wojdan Import – Export i organizuje na wielką skalę pomoc Polakom w kraju.  Nie zapomina o rodzinnym mieście. Jest jednym ze sponsorów budowy muzeum Więzienie Kieleckie 1939-1956, angażuje się w budowę pomnika Armii Krajowej w Kielcach, jest uczestnikiem zjazdów żołnierzy oddziału „Wybranieccy” w Cisowie. W sierpniu 2009 roku uczestniczy w ceremonii wręczenia byłemu prezydentowi RP, swojemu przyjacielowi z harcerstwa i II Korpusu, Ryszardowi Kaczorowskiemu, tytułu Honorowego Obywatelstwa Kielc.

Był odznaczony między innymi: Krzyżem Armii Krajowej, Medalem Wojska Polskiego, Medalem "Pro Memoria”, Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej i szeregiem odznaczeń kombatanckich.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

Na żywo

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna