Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

XV Świętokrzyski Jarmark Agroturystyczny i „Smaki jesieni” w Tokarni

poniedziałek, 07 września 2020 10:58 / Autor: Adrianna Linertowicz
Fot. Piotr Michalec
Adrianna Linertowicz

Podczas kolejnego Jarmarku Agroturystycznego w Parku Etnograficznym w Tokarni nie zabraknie atrakcji. Będzie giełda agroturystyczna, liczne konkursy, występy zespołów folklorystycznych, prezentacje tradycyjnego rzemiosła, pokazy obrzędowe, kiermasze wyrobów ludowych i „Agrosfera dla dzieci”. Każdy znajdzie coś dla siebie.

Tegoroczna odsłona imprezy nie mogła odbyć się jak dotąd w czerwcu z powodu pandemii koronawirusa. Z tego powodu organizatorzy podjęli decyzję o przeniesieniu terminu Jarmarku na 20 września.

W tym roku skosztujemy na nim regionalnych specjałów. Będą miody, sery, warzywa i owoce oraz wędliny. Koła gospodyń wiejskich również przygotują przepyszne, regionalne potrawy. Odbędą się pokazy rękodzielnicze, podczas których zostaną zaprezentowane różne wyroby, m.in. wiklinowe produkty, drewniane zabawki, czy ozdoby ze słomy i bibuły. O muzyczną oprawę wydarzenia zatroszczą się kapele i zespoły z naszego województwa. Będzie można wziąć udział w tradycyjnych pokazach obrzędowych, takich jak kiszenie kapusty, przędzenie na przęślicy czy darcie pierza. Nie zabraknie też ogniska z pysznymi, pieczonymi ziemniakami.

Nie będą się nudzić także najmłodsi uczestnicy Jarmarku. Dla dzieci przewidziano m.in. takie atrakcje, jak wiejska FotoBudka, warsztaty artystyczne związane z folklorem naszego regionu (np. tworzenie zabawek ludowych i biżuterii z darów natury), a także wiele gier, prezentacji i zabaw zorganizowanych m.in. przez Muzeum Wsi Kieleckiej.

Jarmarkowi towarzyszy impreza „Smaki Jesieni”, która nawiązuje do tradycji życia na dawnej wsi w sezonie jesienno-zimowym. Przewidziano mnóstwo ciekawych konkursów, degustacje, wypiekanie podpłomyków w tradycyjnym piecu, a nawet warsztaty z wykonywania bukietów jesiennych.

Głównym punktem programu będzie agroturystyczna giełda – „Swojskie klimaty i świętokrzyskie smaki”, podczas której będzie można zapoznać się z różnymi ofertami turystycznymi. Cel giełdy jest prosty – promocja regionu świętokrzyskiego.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO