Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wzrasta zagrożenie pożarowe w świętokrzyskich lasach

poniedziałek, 27 lipca 2020 13:05 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Na terenie województwa świętokrzyskiego ogłoszony został drugi i trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Jest to związane z wysokimi temperaturami, które występowały w ostatnich dniach i nikłymi opadami deszczu. 

Jak dowiedzieliśmy się od Pawła Kosina, rzecznika prasowego Nadleśnictwa Daleszyce, największe ryzyko pożarów występuje na południowym obszarze naszego województwa. Dodatkowo za powstanie ognia odpowiadają nie tylko czynniki atmosferyczne, ale w 95 procentach przypadków winny jest temu człowiek.

– Nie tylko wysoka temperatura przyczynia się do pożarów w lasach. Zagrożenie stanowią także na przykład tory, które przebiegają przez kompleksy leśne. Hamujący pociąg potrafi wytworzyć iskrę, która może wzniecić pożar. Sezon wakacyjny powoduje także, że na terenach leśnych przebywa więcej ludzi. Zawsze istnieje ryzyko, że ktoś rzuci na przykład niedopałek papierosa. Są też tacy, którzy celowo usiłują rozpalić ognisko – mówi Kosin.

Nadleśnictwo apeluje o zachowanie ostrożności w lasach i w przypadku zauważenia ognia bezzwłoczne poinformowanie o tym straży pożarnej. Nie zaleca się podejmowania samodzielnych prób gaszenia ze względu na duże niebezpieczeństwo.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO