Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Wygodniej i bezpieczniej pociągiem ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wygodniej i bezpieczniej pociągiem ze Skarżyska-Kamiennej do Sandomierza

Skarżysko-Kamienna / 09 sierpnia 2018 / Tekst

Nowe tory, bezpieczniejsze przejazdy, wygodne perony i szybszy transport. Takie zmiany czekają na podróżujących po modernizacji linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz. Inwestycja realizowana od czerwca przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ma kosztować 379 milionów złotych.

Cały czas trwają prace na odcinku Skarżysko-Kamienna–Starachowice Wschodnie. Obecnie wymieniony został już jeden tor i trwa montaż sieci trakcyjnej. Budowane są też perony w Starachowicach, Wąchocku, Marcinkowie i Skarżysku Kościelnym.

Projekt z Krajowego Programu Kolejowego, obejmujący prawie stukilometrową trasę Skarżysko-Kamienna – Sandomierz, jest już realizowany jest na odcinku ze Skarżyska-Kamiennej do Starachowic. Trwają prace torowe i budowa nowych peronów. Zgodnie z przyjętym rozkładem, utrzymany jest ruch pociągów na sąsiadującym z pracami torze.

Między stacjami Skarżysko Kamienna – Starachowice Wschodnie powstało już 14 km nowego toru. Wykonawca wykorzystał ponad 22 tysiące nowych podkładów i 33 tysiące ton potrzebnego pod torem tłucznia. Ustawione zostały też nowe konstrukcje i trwa wywieszanie sieci trakcyjnej.

Na nowej trasie pracuje specjalny dynamiczny stabilizator, który przygotowuje tor do bezpiecznego przejazdu pociągów. Zgodnie z harmonogramem składy pojadą we wrześniu. Wówczas rozpoczną się prace na sąsiednim torze, którym obecnie prowadzony jest ruch.

Dzięki inwestycji podróżujący pociągiem ze Starachowic, Wąchocka, Marcinkowa i Skarżyska Kościelnego zyskają wyższy komfort obsługi. Na stacjach widać, jak budowane są wyższe, wygodniejsze perony. Będą na nich zamontowane wiaty, ławki, tablice informacyjne i nowe oświetlenie. Osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą mogły skorzystać z pochylni. Przebudowany będzie także peron numer 3 w Skarżysku-Kamiennej i peron numer 1 w Starachowicach Wschodnich.

W ramach prac na odcinku Skarżysko-Kamienna – Starachowice Wschodnie zaplanowano wymianę urządzeń sterowania ruchem kolejowym i rozjazdów. Wyremontowane zostaną budynki nastawni w Wąchocku i Starachowicach Wschodnich.

Wyższy poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zapewni przebudowa 10 przejazdów. We wrześniu prace obejmą m.in. przejazd w Starachowicach na ulicy Radomskiej, gdzie wymienione zostaną tory i jezdnia, poprawione będą dojazdy do skrzyżowania i odwodnienie.

Po zakończeniu robót na całej linii Skarżysko-Kamienna – Sandomierz pociągi pasażerskie pojadą z prędkością 120 km/h. Możliwe będzie przywrócenie regularnych połączeń z Ostrowca Świętokrzyskiego do Sandomierza, a podróżni zyskają wygodniejszy dostęp do kolei. Roboty budowlane mają się zakończyć w 2021 roku.

Wartość umowy na „Prace budowlane na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz” wynosi 378,8 milionów złotych. Finansowanie inwestycji przewidziano z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna