Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska wesprze przedsiębiorców dotkniętych przez koronawirusa

poniedziałek, 20 lipca 2020 11:39 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki wodnej ogłosił nabór wniosków na pożyczki dla przedsiębiorców, którym w związku z koronawirusem trudno jest zachować płynność finansową. Fundusz ogłosił również nabór wniosków dla gmin na zadania z zakresu usuwania oraz gospodarowania odpadami. W sumie na oba projekty do rozdysponowania jest 50 milionów złotych.

Ryszard Gliwiński, prezes  Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, poinformował, że w związku ze zmianą ustawy Prawo Ochrony Środowiska, Fundusz ma możliwość udzielania pożyczek przedsiębiorcom np. na zapłatę faktur oraz innych dowodów księgowych.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej reaguje na to co się dzieje w otoczeniu i sytuację związaną z koronawirusem. Po zmianie ustawy Wojewódzki Fundusz włącza się w pomoc dla firm i uruchamia nabór na pożyczki dla przedsiębiorców, którzy są w trudnej sytuacji finansowej, tak aby mogli utrzymać płynność finansową. Do tej pory taka działalność nie była w zakresie naszej pomocy, od dzisiaj możemy udzielać wsparcia przedsiębiorcom nie tylko na działania z zakresu ochrony środowiska – dodaje prezes Gliwiński.

Anna Krupka, wiceminister minister sportu, podkreśliła, że pożyczki dla przedsiębiorców w tym ciężkim czasie są szczególnie potrzebne.

– Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wsłuchuje się w głos mieszkańców województwa świętokrzyskiego i odpowiada na najważniejsze potrzeby, a dwa nowe nabory wniosków są tego najlepszym wyrazem. Pożyczki dla przedsiębiorców na pewno pomogą im utrzymać płynność finansową. Pomoc dla samorządów na usuwanie odpadów szkodliwych dla środowiska również jest niezwykle istotna, ponieważ cały czas dochodzi do pożarów składowisk odpadów niebezpiecznych i nielegalnych. Sama interweniowałam w sprawie pożaru składowiska odpadów szkodliwych w gminie Sitkówka-Nowiny, strażacy OSP, którzy stracili ekwipunek w tym pożarze, uzyskali dofinansowanie z Wojewódzkiej Straży Pożarnej – dodała poseł Anna Krupka.

W ramach naborów będą przyjmowane jedynie wnioski wypełnione i przesłane do Funduszu za pomocą portalu beneficjenta lub platformy ePUAP. Wnioskodawcy będą mieli czas na spłatę pożyczki do dwóch lat od daty wypłaty ostatniej transzy wsparcia, z możliwością przedłużenia o jeden rok.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO