Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Wiceminister zdrowia mówił w Kielcach o e-receptach

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Wiceminister zdrowia mówił w Kielcach o e-receptach

23 maja 2019 / Tekst

O e-receptach i Internetowym Koncie Pacjenta rozmawiał dziś w Kielcach z przedstawicielami środowisk medycznych wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. Na terenie województwa świętokrzyskiego zostało wystawionych 13 tysięcy e-recept. Od 1 stycznia wszystkie placówki będą zobowiązane do wystawiania ich w formie elektronicznej, na ten moment robi to 30 podmiotów w całym regionie. 

Wiceminister  spotkał się w czwartek z przedstawicielami NFZ oraz reprezentantami środowisk lekarskich i pacjentów, aby przybliżyć temat e-recept oraz Internetowego Konta Pacjenta. – Zorganizowaliśmy w poszczególnych województwach cykl spotkań na temat wdrożenia e-recept. Pilotaż tego programu rozpoczął się w maju zeszłego roku, od pierwszego stycznia  można je zrealizować w każdej aptece. Naszym celem jest, aby wszystkie gabinety do końca tego roku obsługiwały e-receptę – powiedział wiceminister.

Pierwszym krokiem, który ułatwił kontakt lekarza z pacjentem były e-zwolnienia, elektroniczne recepty będą kolejnym dużym krokiem. – Dziś spotkanie m.in. z lekarzami, którzy są bardzo ważnym podmiotem w tym procesie, to lekarz musi zasiąść przed komputerem i tę receptę wypisać, dlatego chcemy to promować. Niewątpliwie w całym tym procesie zyska pacjent, wszystkie te elementy służą temu, żeby skrócić biurokrację, a wtedy lekarz będzie miał więcej czasu dla pacjenta – podkreśliła wojewoda świętokrzyski Agata Wojtyszek.

Jak poinformowała Małgorzata Kiebzak, dyrektor świętokrzyskiego oddziału NFZ, na platformie wydającej e-recepty zarejestrowało się 90 placówek z czego 30 działa już aktywnie. – Z naszej analizy wynika, że z 13 tysięcy wydanych recept, zrealizowano 3 tysiące, część nie jest jeszcze zaraportowana – dodała dyrektor Kiebzak.

W spotkaniu informacyjnym wziął również udział senator PiS, Krzysztof Słoń. – Często analizując sytuację polskiej opieki zdrowotnej, jako punkt odniesienia przyjmujemy sytuację w innych krajach, które wcześniej wprowadziły innowacyjne rozwiązania, tak również jest z tematem e-zwolnień. Cieszy mnie to, że Ministerstwo Zdrowia jak i NFZ implementują  te rozwiązania, które korzystnie wpływają na funkcjonowanie systemu, a najbardziej korzystają na tym pacjenci.

Wgląd do swoich e-recept jest dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta, pod adresem pacjent.gov.pl. W najbliższym czasie na tej platformie, po zalogowaniu,  będzie również dostępna dokumentacja medyczna pacjenta.

ZOSTAW KOMENTARZ