Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wesprzyjmy hospicjum w Busku-Zdroju

czwartek, 03 września 2020 14:42 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W Busku-Zdroju powstaje Hospicjum Stacjonarne, które jest szansą dla chorych z terenu Buska, Pińczowa, Jędrzejowa i Kazimierzy Wielkiej. Zostanie ono oddane do użytku już  jesienią, ale wciąż potrzebne są pieniądze.

Budowa hospicjum w Busku-Zdroju rozpoczęła się w 2003 roku z inicjatywy ks. Mariusza Kozy, który dostrzegł problem ludzi nieuleczalnie chorych z tego terenu. Realizacją inwestycji zajęła się Fundacja Gospodarcza im. Świętego Brata Alberta w Kielcach. Teraz budynek jest już właściwie gotowy.

– Jest to piękny, nowoczesny obiekt o powierzchni prawie trzech tysięcy metrów kwadratowych. Bedzie miał 96 łóżek, w tym jedna trzecia hospicyjnych, a pozostałe Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego – informuje Marian Jaworski, prezes Fundacji Gospodarczej im. św. Brata Alberta w Kielcach.

W Busku-Zdroju od trzech lat działa już Hospicjum Stacjonarne, ale znajduje się ono w budynku Szpitala Powiatowego i jest w nim tylko 27 łóżek. W ciągu trzech lat jego istnienia trafiło tam 250 pacjentów. Oprócz tego Fundacja prowadzi także hospicja domowe na terenie powiatów kazimierskiego, pińczowskiego i buskiego, w których objęła opieką 250 osób.

– Hospicjum, które prowadzimy w szpitalu przynosi nam deficyt w wysokości 15 tysięcy złotych miesięcznie, co przez trzy lata dało nam kwotę ponad 500 tysięcy złotych. Przez to nie jesteśmy w stanie uruchomić od razu 96 łóżek, bo nas na to nie stać. Staramy się, żeby na początek wyposażyć około 40 łóżek i przenieść po 2 października chorych z hospicjum tymczasowego – tłumaczy Marian Jaworski i dodaje, że nowa placówka przyjmie pacjentów z powiatów buskiego, pińczowskiego, jędrzejowskiego i kazimierskiego.

Budynek zostanie poświęcony 2 października przez biskupa kieleckiego Jana Piotrowskiego. Pozostałe miejsca będą uruchamiane systematycznie, a to, kiedy będą gotowe wszystkie zależy od funduszy, którymi będzie dysponować Fundacja.

– Prosimy o wsparcie finansowe tej szczytnej idei. Każda ofiara jest cenna i ważna, bo pozwoli nam otoczyć należytą troską w najtrudniejszym okresie życia osoby przebywające w hospicjum – apeluje prezes Jaworski.

Każdy, kto chciałby pomóc, może wpłacać pieniądze na konto Fundacji nr 16 2030 0045 1110 0000 0027 0350. W tytule należy wpisać: Na Hospicjum Stacjonarne w Busku-Zdroju.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO