Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Walka z żywiołem – Starcie Tytanów w Kurozwękach

wtorek, 21 lipca 2020 12:25 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Zespół Oswajamy Żywioły podejmie się wyjątkowo trudnego wyzwania już 25-26 lipca w Kurozwękach. Trójka bohaterów podda ciężkiej próbie swoje ciała oraz umysły w nieludzkich warunkach temperaturowych.

W niesamowitej próbie sił udział weźmie udział troje zawodników – Valerjan Romanovski (COLDMAN), Piotr Marczewski (ICE WOLF) oraz Patrycja Qbr Kubara (ELSA).

– Cały projekt został podzielony na kilka etapów, na kilka rzeczy, które mamy do zrealizowania. Najważniejszym elementem jest ustanowienie nowej kategorii rekordu Guinessa, który będzie ustanawiał Valerjan Romanovski, to znaczy w ciągu 24 godzin jego organizm będzie poddany temperaturom sięgającym od -170 stopni do +170, czyli mamy tutaj 240 stopni różnicy w 24 godziny. I co więcej, Valerjan będzie jechał na rowerze stacjonarnym. To będzie wielkie wyzwanie. Ja wejdę oko w oko z hipotermią, czyli poddam dwukrotnie organizm głębokiemu wychłodzeniu w ciągu tych 24 godzin. Patrycja, nasz najmłodszy uczestnik, powtórzy tzw. Noc Jakucką, czyli będzie się starała nauczyć procedur spania w bardzo niskich, ekstremalnych temperaturach, kiedy nie mamy odpowiedniego do tego sprzętu – opowiada Piotr Marczewski.

Wydarzenie będzie nie tylko sensacyjne, lecz również edukacyjne. Celem będzie udzielenie odpowiedzi na pytania o to, jak zachowuje się organizm człowieka w stanie hipotermii, jak reaguje i jak go odratować. Z tego doświadczenia zostanie sporządzony edukacyjny materiał filmowy.

– Wokół tego wszystkiego unosi się otoczka zimna. Pomimo, że mamy lato, to będzie święto zimna. Mamy dla ludzi, którzy do nas przybędą komorę -20 stopni, tam będą wstawione balie z lodowatą wodą, balie z lodem, więc aby troszkę się schłodzić, będzie można sobie tam wejść i dobrze się pobawić, a potem ogrzać się w saunach oraz w baliach z ciepłą wodą. Duża, fajna zabawa w środku lata – dodaje.

Posłuchaj wywiadu z Piotrem Marczewskim:

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO