Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Wakacje za nami. Przebiegały bezpiecznie?

czwartek, 10 września 2020 14:14 / Autor: Aleksandra Rękas
Aleksandra Rękas

Pierwszy tydzień września za nami, a wakacje stały się już tylko wspomnieniem. Czy podczas letniego wypoczynku dochodzi do większej liczby przestępstw, niż w pozostałe miesiące? Sprawdziliśmy policyjne statystyki.

W maju, w całym województwie świętokrzyskim mundurowi odnotowali siedem zgłoszeń dotyczących bójki lub pobicia.

- Jeśli chodzi o kradzież, zawiadomień było ich 109, kradzież z włamaniem – 188, siedem rozbojów i 45 przypadków uszkodzenia mienia – wylicza Damian Janus z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Natomiast w lipcu policjanci osiem razy interweniowali w związku z bójkami i pobiciami.

- Kradzieży było 110, odnotowaliśmy 94 włamania, 13 rozbojów i 70 przypadków uszkodzenia mienia.W sierpniu odnotowaliśmy sześć bójek, 112 kradzieży, 55 włamań, dziewięć rozbojów i 56 przypadków uszkodzenia mienia  – dodaje.

Jak zaznacza policjant, w okresie wakacyjnym zawsze przybywa zgłoszeń dotyczących nieletnich.

- Pojawiają się interwencje związane z grupowaniem się młodzieży, są przypadki ucieczek z domu – mówi Damian Janus.

Nie znaczy to jednak, że policjantom nie przybywa pracy. Okres letni to czas uruchamiania patroli wodnych.

- Zespoły policji wodnej patrolują między innymi zalew w Chańczy czy zalew w Cedzynie. Mundurowi, którzy w ciągu roku pełnią inne funkcje, w czasie wakacji pływają łodziami i patrolują linie brzegowe, by wszyscy mogli wypoczywać bezpiecznie – wyjaśnia Karol Macek z Komendy Miejskiej Policji w Kielcach.

Mimo wszystko te wakacje w porównaniu do ubiegłych lat przebiegły dość spokojnie. Wpływ na to może mieć epidemia koronawirusa, które w pewnym stopniu przyczyniła się do mniejszej liczby wczasowiczów.

- Zawsze w wakacje interwencji mamy więcej niż w pozostałe miesiące. Jednak w lipcu i sierpniu tego roku było bezpieczniej, niż w ubiegłych latach - wskazuje na to na przykład sytuacja w ruchu drogowym. W powiecie kieleckim odnotowaliśmy znacznie mniej wypadków, było mniej kolizji, mniej osób straciło życie  – zaznacza.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO