Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W poniedziałek rozpoczną się matury. Jak będą wyglądały?

czwartek, 04 czerwca 2020 14:07 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W najbliższy poniedziałek, przy zachowaniu odpowiednich wymogów sanitarnych, rozpoczną się egzaminy dojrzałości. Jak będą wyglądały tegoroczne matury i czy świętokrzyskie szkoły są do nich przygotowane?

Tegoroczne egzaminy maturalne będą wyglądać trochę inaczej niż te z poprzednich lat. Powodem jest oczywiście sytuacja związana z epidemią koronawirusa. Zdający będą musieli przede wszystkim zastosować się do wprowadzonych zasad sanitarnych.

 - Między uczniami będzie musiała być zachowana odległość półtora metra, a komisja nie będzie przemieszczać się w czasie egzaminu po sali. Uczniowie powinni przyjść do szkoły ze swoim sprzętem do pisania i rysowania, a na stolikach zdających nie będzie mogło być żadnych maskotek ani innych gadżetów. Każda szkoła będzie też wyposażona w środki do dezynfekcji - mówi Kazimierz Mądzik, świętokrzyski kurator oświaty i dodaje, że wszystkie świętokrzyskie szkoły są odpowiednio przygotowane do przeprowadzenia egzaminów.

Jego zdaniem dobrze przygotowani powinni być też uczniowie. - Mieli oni dużo więcej czasu na naukę, bo będą zdawać maturę miesiąc później niż była planowana. Od pewnego czasu były też możliwe indywidualne lub grupowe konsultacje z nauczycielami w szkołach i wydaje się, że egzamin powinien wypaść dobrze - stwierdza kurator.

Tegoroczna matura będzie różniła się także od innych tym, że uczniowie nie będą zdawać egzaminów ustnych. - W niektórych przypadkach tam, gdzie zdający zadeklarowali, że np. chcą studiować za granicą i wyniki z egzaminów ustnych są konieczne, takie egzaminy się odbędą. Dodatkowo maturzyści z poprzednich lat, którzy nie zdali egzaminów ustnych, będą mieli uznaną maturę za zdaną. Jednak brak wyników ustnych w żaden sposób nie przeszkodzi w naborze, bo został on dostosowany do nowego terminarza matur - tłumaczy Kazimierz Mądzik.

Maturzyści poznają wyniki egzaminów pod koniec lipca i wtedy też rozpocznie się rekrutacja na uczelnie wyższe. Jeżeli ktoś nie będzie mógł przystąpić do matury w pierwszym terminie, to przystąpi w drugim. Wszystkie terminy zostały podane na stronie Centralnej Komisji Edukacyjnej, a także Świętokrzyskiego Kuratorium Oświaty.  

W tym roku w województwie świętokrzyskim do egzaminu maturalnego przystąpi około 10 tysięcy uczniów.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO