Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

W połowie czerwca ukaże się kryminał promujący nasz region. Już jest w przedsprzedaży

środa, 20 maja 2020 12:24 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W połowie czerwca w księgarniach pojawi się kryminał pt. "Odmęt", którego autorem jest kielczanin Jacek Łukawski. Książka promuje region świętokrzyski i ma zachęcić czytelników do odwiedzenia szczególnie Chęcin i Kielc, gdzie rozgrywa się jej akcja.

Premiera książki została zaplanowana na 17 czerwca, ale w ostatnią niedzielę trafiła do przedsprzedaży i została oficjalnie zaprezentowana przez poznańskie wydawnictwo Czwarta Strona. W ciągu dwóch dni publikacja znalazła się na 72. miejscu w Top stu najlepiej sprzedających się książek w Empiku. - Dla mnie jako autora jest to zaskakujące, ale też niezwykle motywujące i miłe - mówi Jacek Łukawski, autor "Odmętu".

Książka jest pierwszym kryminałem, który napisał. Wcześniej wydał trylogię fantastyczną pt. "Kraina Martwej Ziemi". - Literatura kryminalna fascynowała mnie od zawsze, tak samo jak fantastyka. Poza tym mam swoje dwa ukochane miasta - Kielce i Chęciny i nie wyobrażałem sobie, żeby umiejscowić akcję gdziekolwiek indziej niż w naszym regionie. Tym bardziej, że jest on niezwykle piękny i fascynujący i aż prosił się o to, żeby mieć swoje miejsce we współczesnej literaturze, również kryminalnej - tłumaczy Łukawski.

- Starałem sie, żeby książka była nietuzinkowa, dlatego cała intryga w pewien sposób opiera się na warstwie historycznej Chęcin. Uznałem, ze będzie to interesujące dla czytelników, a przede wszystkim może zachęci ich też do tego, żeby odwiedzić nasze rejony - dodaje.

Z książką zapoznał się już Dominik Kowalski, przewodnik turystyczny regionu świętokrzyskiego, który uważa, że publikacja ma szansę rozsławić Chęciny i okolice.

- Mieliśmy przykład książki, która opisywała różne perypetie mieszkańców Sandomierza i to spowodowało ogromny wzrost odwiedzin turystów z całej Polski. Poza tym sami mieszkańcy Chęcin po przeczytaniu nowego kryminału będą mogli doszukać się jakichś analogii związanych z historią danego miejsca, rodzin lub nawet postaci żyjących - mówi Dominik Kowalski.

- Jacek Łukawski ma swoich fanów w całym kraju i na pewno przyjadą tu, żeby dotknąć tych miejsc, przejść tymi uliczkami, a może poznać osoby podobne do bohaterów książki. Być może w przyszłości obejrzymy też film zrealizowany na podstawie tej książki, tak samo jak było w przypadku Sandomierza - uzupełnia.

Akcja "Odmętu" rozgrywa się w 2016 roku, a jego głównym bohaterem jest dziennikarz, Damian Wolczuk, który traci pracę i przegrywa proces o zniesławienie. Rusza on do Krakowa, gdzie ma szansę na pracę w redakcji nowego pisma. W środku nocy, na rozkopanym odcinku drogi, dochodzi do stłuczki. Jego auto zostaje poważnie uszkodzone, a sprawca ucieka. Wracająca z dyżuru pielęgniarka zabiera go do pobliskich Chęcin i organizuje mu nocleg w klasztorze franciszkanów, gdzie prowadzony jest ośrodek leczenia uzależnień. Wolczuk dowiaduje się, że w miasteczku grasuje morderca i postanawia przeprowadzić własne, dziennikarskie śledztwo.

Autor zapowiada, że "Odmęt" to pierwsza część z kilku "regionalnych" kryminałów, które chce napisać.

e odmet 300dpi

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO