Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Uzdrowisko Busko-Zdrój bada pod kątem cukrzycy. Na pacjentów czekają również nagrody

piątek, 25 września 2020 14:38 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego oraz Uzdrowisko Busku-Zdrój realizują program  zapobiegania i wczesnego  wykrywania cukrzycy typu drugiego.  Pierwszym krokiem w realizacji przedsięwzięcia jest identyfikacja grupy za pomocą ankiet adresowanych do mieszkańców regionu.  Mieszkańcy mogą nie tylko sami wypełniać ankiety, ale przyczyniać się do poprawy zdrowia swoich bliskich, poprzez zachęcanie ich do wypełniania formularzy. Za aktywny udział w programie czekają atrakcyjne nagrody.

Głównym celem programu jest ochrona zdrowia oraz poprawa świadomości w zakresie profilaktyki cukrzycy, nadwagi i otyłości poprzez przeprowadzenie interwencji edukacyjno-zdrowotnej  osób w wieku 45-64 lata.

– Chcemy przebadać  blisko 250 tysięcy mieszkańców województwa. Rozpoczęliśmy od przeprowadzania ankiet zdrowotnych, z ponad 250 tysięcy wybierzemy 50 tysięcy osób, u których ryzyko zachorowania na cukrzycę jest wysokie. Zostaną one poddane badaniom, a ostatecznie wybierzemy 25 tysięcy tych, których będziemy chronić przed chorobą – mówi Wojciech Lubawski, prezes Uzdrowiska Busko-Zdrój.

– Ta grupa będzie mogła skorzystać z konsultacji dietetycznych, w trakcie których zostanie przeprowadzone badanie masy i składu ciała na specjalnym analizatorze. Uczestnicy będą mogli liczyć również na konsultacje indywidualne ze specjalistą aktywności fizycznej – dodaje prezes.

Z racji sytuacji epidemicznej można na różne sposoby wypełnić formularz zgłoszeniowy, m.in.  poprzez stronę internetową www.bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl, infolinię dedykowaną dla projektu 41 375 72 06, bądź w jednym z punktów na terenie województwa świętokrzyskiego, które zostały przygotowane w urzędach gmin.

– Kwestionariusz zgłoszeniowy kwalifikuje osoby do udziału w dalszych edycjach projektu. Są tam pytania antropometryczne dotyczące wagi czy obwodu pasa, co pozwala nam na zweryfikowanie, u kogo jest wysokie ryzyko zachorowania na cukrzycę typu drugiego  – mówi Piotr Sojka, kierownik projektu.

– Przygotowaliśmy także konkurs celem zachęcenia mieszkańców regionu do udziału w projekcie. Żeby wziąć w nim udział, należy zarejestrować się na stronie internetowej: bezcukrzycy.uzdrowiskobusko.pl i tam po uzyskaniu kodu, który identyfikuje każdego użytkownika, możliwe jest dodawanie kolejnych formularzy, uzupełnionych przez swoich rodzinę, znajomych czy współpracowników. Po zebraniu minimum 15 formularzy, można wziąć udział w konkursie i wygrać m.in. aparaty, drony, hulajnogi elektryczne, deskorolki czy rowery – dodaje Piotr Sojka.

Pod względem zachorowalności na cukrzycę nasz region zajmuje czwarte miejsce w kraju, mamy też o sześć punktów wyższy niż jest to dopuszczalne, wskaźnik BMI. Program jest realizowany ze środków unijnych, a jego koszt to około 4 miliony złotych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO