Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Tomograf dla pacjentów z koronawirusem już działa w Szpitalu na Czarnowie

czwartek, 03 września 2020 14:37 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym rozpoczął pracę nowy tomograf komputerowy, przeznaczony wyłącznie do badania pacjentów z podejrzeniem bądź potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2.

Jak informuje Anna Mazur-Kałuża, rzecznik szpitala na Czarnowie, tomograf jest umieszczony w kontenerze, w bezpośrednim sąsiedztwie Szpitalnego Oddziału Ratunkowego.

– Dotychczas pacjenci byli badani w pracowniach szpitala, co łączyło się z tym, że po takim badaniu musiał być przestój ponieważ należało dezynfekować pomieszczenia i ciągi komunikacyjne. Nowy sprzęt przeznaczony dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia oraz zakażonym koronawirusem usprawni pracę szpitala, ale też jest większym gwarantem bezpieczeństwa zarówno dla pracowników, jak i innych pacjentów – podkreśla rzecznik.

– Pacjenci z COVID-19 wymagają badań nie tylko klatki piersiowej, ale i innych części ciała - jest u nich wykonywane pełne spektrum badań za pomocą tomografu, gdyż często osoby te mają szereg chorób współistniejących – dodaje rzecznik.

Aktualnie w tomografie kontenerowym jest wykonywanych kilka badań na dobę. Wartość sprzętu to 2 miliony 700 tysięcy złotych. Zakup został sfinansowany ze środków unijnych i dotacji Urzędu Marszałkowskiego.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO