Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętujemy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych

środa, 23 września 2020 12:11 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

23 września obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych. Święto zostało ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych w celu zwiększenia świadomości znaczenia języka migowego dla pełnej realizacji praw człowieka osób niesłyszących.

Według Światowej Federacji Osób Głuchych na świecie żyje około 72 miliony, z czego prawie 80 procent mieszka w krajach rozwijających się. Łącznie używają ponad 300 rożnych języków migowych. Jednym z nich jest Polski Język Migowy.

– Język ten rządzi się swoimi prawami i zasadami. Dużo informacji jest przekazywanych za pomocą mimiki i ekspresji. Jest to język wizualno-przestrzenny – mówi Marcin Przywara, biegły tłumacz i wykładowca Polskiego Języka Migowego.

Bardzo często ludzie słyszący myślą, że z kimś, kto jest głuchy, można porozumieć się za pomocą kartki i długopisu, ale to nie zawsze jest możliwe.

– Osoba głucha nie jest w stanie wyrazić swoich emocji i pełnego przekazu za pomocą kartki i długopisu. Nie wystarczą one np. do tego, żeby przeprowadzić wywiad z pacjentem w przychodni. Krótki komunikat może być zrozumiały, ale dłuższy dialog będzie stanowił problem – tłumaczy Marcin Przywara.

Pierwszy Międzynarodowy Dzień Języków Migowych był obchodzony w 2018 roku pod hasłem "Z językiem migowym, każdy jest włączony!".

Poniżej alfabet PJM:

Alfabet PJM Marcin Przywara

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO