Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyskie szkoły przeprowadzą "cyfrowe" lekcje

wtorek, 25 sierpnia 2020 16:24 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie pięć milionów złotych unijnego dofinansowania otrzymało czternaście świętokrzyskich placówek edukacyjnych na realizację projektów w ramach "cyfrowej szkoły". Dotyczą one wprowadzania technologii komputerowych i internetowych do nauczania przedmiotów w szkołach podstawowych i liceach.

Z projektów, które będą realizowane przez świętokrzyskie szkoły skorzysta ponad 1900 uczniów i 300 nauczycieli.

– Dzięki funduszom unijnym szkoły zdobędą sprzęt, niezbędny do prowadzenia e-lekcji. W projektach zaplanowano m.in. zakupy 192  zestawów komputerów stacjonarnych oraz 169 laptopów i tabletów – informuje Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. – Do szkół trafi także ponad 40 tablic i monitorów interaktywnych. Popularnymi zakupami są również drukarki 3D oraz zestawy robotów edukacyjnych, służących do nauki podstaw programowania maszyn – dodaje.

Część pieniędzy zostanie przeznaczona też na rozbudowę szkolnych sieci internetowych oraz organizację kursów i szkoleń przygotowujących nauczycieli do używania komputerów i sprzętu multimedialnego, kupowanego przez szkoły.

Jak informuje Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego, wachlarz pomysłów jest bardzo szeroki.

– Tematyka zajęć może obejmować np. podstawy robotyki, tworzenie programów i gier komputerowych, tworzenie stron www, programowanie drukarek 3D lub projektowanie grafik i animacji. Ważnym aspektem zajęć dla młodzieży, podejmowanym w większości projektów, są zagadnienia związane z cyberbezpieczeństwem i unikaniem zagrożeń, jakie mogą pojawiać się w internecie – tłumaczy marszałek.

Jedną z placówek, która otrzymała dofinansowanie jest Świętokrzyskie Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach.

– ŚCITT jest jednostką, która ma transferować wiedze z uczelni do przemysłu, ale naszą misja jest również edukacja młodszych i starszych. Jesteśmy przekonani, że jeśli zaszczepimy w młodych ludziach pasje do edukacji cyfrowej, to w przyszłości będziemy mieli odpowiedni przyrost inżynierów, którzy są potrzebni w części przemysłowej województwa – mówi Paweł Łaski, prezes Świętokrzyskiego Centrum Innowacji i Transferu Technologii w Kielcach.

Na realizacje projektu ŚCITT otrzymał ponad 380 tysięcy złotych. Pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na powstanie pracowni, informatyzację, dokształcanie i poprawianie struktury sieci.

Projekty dotyczące "cyfrowej szkoły" będą realizowane w 14 szkołach w Kielce, Starachowicach, Skarżysku – Kamiennej, Makoszynie (gm. Bieliny), Zagnańsku, Samsonowie (gm. Zagnańsk), Bolminie (gm. Chęciny), Jędrzejowie, Budziskach (gm. Łubnice), Bilczy (gm. Morawica), Nowej Słupi oraz Krasnej (gm. Stąporków).

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO