Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyskie gminy pomogą niepełnosprawnym i ich rodzinom. Dostały dofinansowanie

wtorek, 14 lipca 2020 14:07 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ponad 5,5 miliona złotych na opiekę wytchnieniową i usługi opiekuńcze otrzymało z budżetu państwa województwo świętokrzyskie. W sumie wsparcie w ramach Funduszu Solidarnościowego trafiło do 28 gmin.

Umowy z przedstawicielami poszczególnych samorządów podpisał wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz.

– Na usługi opiekuńcze nasze województwo dostało trzy miliony 850 tysięcy złotych. Pomoc trafi do dziesięciu gmin i otrzyma ją 400 niepełnosprawnych. Oprócz tego, w ramach tzw. opieki wytchnieniowej, rodziny osób niepełnosprawnych będą mogły zatrudnić opiekuna, który odciąży je w codziennej opiece – mówi wojewoda i dodaje, że na ten cel państwo przeznaczyło ponad milion 700 tysięcy złotych, a z pomocy skorzysta 450 osób.

Dofinansowanie w wysokości 60 tysięcy złotych otrzymała gmina Bieliny.

– To program jest realizowany na terenie naszej gminy po raz kolejny. Otrzymaliśmy pieniądze na tzw. opiekę wytchnieniową, czyli zabezpieczenie opieki nad osobami z orzeczeniem o niepełnosprawności po to, żeby osoby, które opiekują się niepełnosprawnymi na co dzień mogły odpocząć – informuje  Sławomir Kopacz, wójt gminy Bieliny. Pomoc otrzyma dwanaście rodzin, w których są osoby niepełnosprawne.

20 tysięcy złotych trafiło go gminy Stąporków.

– To dla nas ważny dopływ gotówki, ponieważ priorytetem dla gminy jest pomoc najbardziej potrzebującym i pokrzywdzonym przez los. Pieniądze przeznaczymy na opiekę i pomoc osobom niepełnosprawnym i rodzinom, które pomagają takim osobom 24 godziny na dobę – tłumaczy Dorota Łukomska, burmistrz Stąporkowa.

– Na terenie naszej gminy jest wielu niepełnosprawnych i cieszę się, że będziemy mogli im pomóc – dodaje Zbigniew Piątek, wójt gminy Piekoszów.

Wsparcie w ramach Funduszu Solidarnościowego otrzymało 28 świętokrzyskich gmin. Dofinansowanie do działań realizowanych przez gminy wynosi 50 lub 80 procent.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO