Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Świętokrzyscy strażacy dostaną dofinansowanie na zakup sprzętu

poniedziałek, 24 sierpnia 2020 13:35 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Około 60 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z regionu świętokrzyskiego skorzysta z dodatkowego dofinansowania na zakup sprzętu i wyposażenia. Pieniądze na ten cel przekaże Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W pierwszym naborze dofinansowanie otrzymało 280 jednostek, każda po 6100 złotych. Kolejny nabór rusza dziś, 24 sierpnia. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach przeznacza na ten cel 366 500 złotych. Minimalna wysokość dofinansowania wynosi pięć tysięcy złotych, maksymalna 6100.

– Pierwszeństwo będą miały jednostki, które nie skorzystały z poprzedniego naboru, ale ci, którzy już z niego skorzystali, też mogą składać wnioski. Otrzymają oni dofinansowanie, jeśli wystarczy na to środków – informuje Ryszard Gliwiński, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

Nabór potrwa do 18 września.

Poseł PiS, Agata Wojtyszek mówi, że dodatkowe pieniądze pozwolą strażakom zakupić sprzęt, który jest im niezbędny do pracy. – Cieszę się, że nie tylko kupujemy samochody i sprzęt ale też pomagamy w utrzymaniu w należytej kondycji technicznej budynki OSP. Nasi strażacy wyjeżdżają codziennie do trudnych sytuacji i zawsze są pierwsi na miejscu, dlatego ten sprzęt jest im bardzo potrzebny – powiedziała.

– Ratowanie życia, zdrowia i mienia drugiego człowieka to misja strażaków PSP, których wspierają ochotnicy. Nasi strażacy muszą być wyposażeni w niezbędny sprzęt – podkreślił poseł Bartłomiej Dorywalski.

Poseł Andrzej Kryj zauważył, że roczne nakłady na wsparcie strażaków wzrosło w ciągu kilku lat 32-krotnie. – Można powiedzieć, że o tyle procent zwiększyło się nasze bezpieczeństwo. Teraz strażacy będą mogli pracować sprawniej, szybciej, efektywniej i bezpieczniej – stwierdził.

Z kolei senator PiS Krzysztof Słoń powiedział, że w ciągu ostatnich lat nastąpił rozkwit formacji ochotniczych, do których również należą strażacy ochotnicy. – Rząd inwestuje nie tylko w sprzęt, termomodernizacje i wyposażenie, ale także w człowieka – podkreślił.

– Zachęcam wszystkich strażaków OSP, żeby wykorzystali czas na złożenie wniosków do WFOŚ i wskazali w nich swoje najpilniejsze potrzeby – uzupełnił wicewojewoda Rafał Nowak.

Grzegorz Rajca, zastępca świętokrzyskiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej poinformował, że dzięki pomocy wielu instytucji w tym roku na teren województwa trafi 31 samochodów. – Taki sprzęt i różnego rodzaju dofinansowania to bardzo duża pomoc dla strażaków. Te środki pozwoliły na unowocześnienie i wymianę sprzętu, który zużywa się podczas akcji, a tylko w tym roku strażacy interweniowali już ponad 12 tysięcy razy – podkreślił Grzegorz Rajca.

wfos straz

W tym roku Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska oraz Narodowy Fundusz przy współpracy z parlamentarzystami, rządem i Ministerstwem Klimatu przeznaczyły na pomoc dla strażaków OSP ponad 10 milionów złotych. Środki zostały przekazane na zakup samochodów, sprzętu i termomodernizację strażnic.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO