Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Dziś jest Światowy Dzień Krwiodawstwa

niedziela, 16 sierpnia 2020 09:52 / Autor: Adrianna Linertowicz
Adrianna Linertowicz

Często powtarza się, że krew jest darem życia. Nie bez powodu, ponieważ nie można jej ani kupić, ani wytworzyć w żadnym laboratorium. Bez niej niemożliwe byłoby wykonanie wielu zabiegów operacyjnych, podawana jest także w stanach zagrożenia życia. Dzięki jednej jednostce krwi można uratować życie aż trzech osób.

16 sierpnia jest Światowym Dniem Krwiodawstwa. Z tej okazji przypominamy o tym, dlaczego oddawanie krwi jest tak ważne i czemu warto podzielić się nią z innymi.

 – Oddaję krew regularnie od siedmiu lat. O tym, jak bardzo jest to istotne przekonałem się, gdy potrzebował jej ktoś z mojej najbliższej rodziny. Jeżeli ktoś zastanawia się jeszcze nad tym, czy warto zostać dawcą, dobrze jest zadać sobie pytanie: a co, jeżeli to ja kiedyś będę potrzebował transfuzji krwi? – mówi pan Dariusz Orlikowski, wieloletni honorowy dawca krwi.

Krew można oddawać w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa oraz w jego oddziałach. Coraz popularniejsze stają się także tzw. krwiobusy, czyli mobilne punkty poboru krwi. Organizowane są także liczne akcje specjalne, szczególnie latem, podczas których można zostać honorowym krwiodawcą.

Oddawanie krwi jest bezpieczne i nie stanowi żadnego zagrożenia dla życia lub zdrowia. Dodatkowo wiąże się z licznymi przywilejami.

Zachęcamy do zaangażowania się w ideę honorowego krwiodawstwa, szczególnie, że krew jest ciągle potrzebna i nigdy nie jest jej za dużo.

Więcej informacji na temat oddawania krwi można uzyskać na stronie internetowej www.rckik-kielce.com.pl.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO