Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Skalbmierzanie na Małopolskiej Drodze Św. Jakuba

wtorek, 18 lipca 2017 14:19 / Autor: ks. Marian Fatyga
ks. Marian Fatyga

Jedną z propozycji odkrywania Boga w drodze jest Małopolska Droga Św. Jakuba. Trasa Małopolskiej Drogi Św. Jakuba nawiązuje do średniowiecznego traktu handlowego, prowadzącego z kraju doliny Wisły - od Sandomierza do Krakowa, a jej długość wynosi 206 km. Parafianie skalbmierscy przemierzają szlak jakubowy na odcinku 11 kilometrów ze Skalbmierza do Pałecznicy na odpust św. Jakuba 25 lipca.

W czasie wędrówki jest modlitwa,śpiew oraz cisza.Grupa pątników to około 100 osób, które zadeklarowały przemierzyć odcinek Drogi Jakubowej w tym roku.Wyjście spod kościoła w Skalbmierzu o 8.00, 25 lipca. Trzeba mieć dobre buty i entuzjazm.Pielgrzymi uczestniczą we mszy św. w Pałecznicy i podejmowani są posiłkiem przez Pana wójta Marcina Gawła. Droga Św. Jakuba to jeden z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych.

Istniejący od ponad tysiąca lat szlak, na którym – jak pisał Goethe rodziła się świadomość europejska. Przebiega przez niemal całą Europę, kończąc się w katedrze w Santiago de Compostela przy grobie św. Jakuba Starszego Apostoła. Małopolska Droga św. Jakuba jest jednym z 18 odcinków, której długość w Polsce wynosi już 3,5 tys. km. Odcinek Małopolskiej Drogi został wyznaczony w latach 2008-2009. W ubiegłym roku szlakiem pielgrzymowało ponad 300 osób z różnych regionów świata w ramach przygotowań do Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.

Pielgrzymowanie szlakami św. Jakuba wpisuje się w wezwanie papieża Franciszka, które skierował do całego świata w pierwszym publicznym przemówieniu zaraz po zakończeniu konklawe: „A teraz zacznijmy ten wspólny szlak biskupa i ludu, ten szlak Kościoła Rzymu, pierwszego w miłości wśród wszystkich kościołów. Szlak braterstwa, miłości i wzajemnego zaufania”. Zachęcam wszystkich do skorzystania z propozycji pielgrzymowania szlakiem Małopolskiej Drogi Św. Jakuba, który rozpoczyna się w Sandomierzu i dalej przez całą Europę prowadzi do Santiago de Compostela.

ks. Marian Fatyga

 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO