Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Sejmik w obliczu zagrożenia koronawirusem. Radni podjęli decyzje

wtorek, 17 marca 2020 09:55 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Dodatkowe pieniądze na zakup sprzętu i środków medycznych przekażą władze szpitalom w naszym województwie. Tak wynika ze specjalnego planu działania jakie przyjął Sejmik Województwa Świętokrzyskiego.

“Plan działań związanego z zapobieganiem oraz zwalczaniem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 i rozprzestrzenianiem się choroby zakaźnej wywołanej tym wirusem” zakłada dofinansowanie w ramach środków z Unii Europejskiej zakupu niezbędnych dla szpitali środków do walki z koronawirusem. Chodzi o środki ochrony osobistej, wykorzystywane przez personel medyczny, środki dezynfekcyjne i aparaturę medyczną, jak i wyposażenie karetek i stanowisk medycznych do ratowania życia pacjentów, środki do  diagnostyki i leczenia zarażonych koronawirusem., środki do transportu chorych.   

Na sesji głos zabrał Jarosław Ciura, świętokrzyski wojewódzki inspektor sanitarny. – W naszym regionie potwierdzone mamy obecnie 3 przypadki zachorowań, 30 osób jest hospitalizowanych, 396 osób pozostaje w kwarantannie, 684 jest pod nadzorem epidemiologicznym. Działamy na wysokich obrotach. W każdym powiecie wyznaczono miejsca do skierowania na kwarantannę zorganizowaną. Najlepszym wskazaniem jest jednak kwarantanna domowa - oświadczył.

- Mamy też przygotowany bus, który będzie rozwoził ludzi wracających do Polski, osoby zdrowe, do miejsc ich obowiązkowego odizolowania. Zaczynamy odbierać coraz więcej połączeń telefonicznych od mieszkańców województwa z pytaniami o koronawirusa, o procedurę postępowania, często te rozmowy są kilkunastominutowe, więc wiele osób czeka na połączenia. Uruchomione jest laboratorium, gdzie badamy wymazy pobrane od osób podejrzanych. Wykonujemy je bezpłatnie dla grupy pacjentów szpitali zakaźnych, osób będących w kwarantannie, które miały lub mogły mieć kontakt z chorymi, oraz dla personelu medycznego, który mógł mieć kontakt z zarażonym. Od soboty, 14 marca, działa karetka, która dojeżdża do wskazanych osób i pobiera wymazy do badań, w tym tygodniu pojawią się jeszcze dwa takie zespoły wyjazdowe – dodał Ciura.

Z kolei wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Marek Bogusławski poinformował o działaniach podjętych przez województwo w ramach walki z koronawirusem. – W piątek 13 marca podpisane zostały umowy z wojewodą świętokrzyskim na przekazanie dla trzech podmiotów leczniczych środków finansowych: 1 mln zł dla Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego, 410 tys. zł dla Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego oraz 296 tysięcy zł dla ZOZ MSWiA. Również 13 marca środki  z tzw. rezerwy celowej przeznaczył Zarząd Województwa Świętokrzyskiego na działania związane z przeciwdziałaniem pandemii koronawirusa i skutków innych chorób zakaźnych. Kwota 1 250 tyś. zł została skierowana do naszych jednostek ochrony zdrowia. Dodatkowo 3 mln zł zostaną przeznaczone na zadania inwestycyjne w ochronie zdrowia - powiedział.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO