Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Sejmik uchwalił budżet. Pieniądze na drogi, obwodnice, deficyt mniejszy

poniedziałek, 30 grudnia 2019 14:43 / Autor: Michał Łosiak
Michał Łosiak

Drogi i obwodnice, programy unijne, remont szpitala wojewódzkiego, budowa nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego – to najważniejsze inwestycje zaplanowane w przyjętym dziś budżecie województwa świętokrzyskiego na 2020 rok. Deficyt będzie mniejszy, niż w obecnym roku.

Dokument zakłada wydatki samorządu na poziomie ponad 697 milionów złotych i dochody w wysokości prawie 624 milionów złotych. Oznacza to, że planowany deficyt wynosi 74 miliony złotych i jest o 2,3 miliony niższy od planowanego na 2019 rok.

Zdecydowanie największe środki z budżetu, bo aż 271,7 miliona złotych przeznaczone są na drogi wojewódzkie. W przyszłym roku gotowe mają być obwodnice Włoszczowy i Jędrzejowa, których budowa rozpoczęła się w 2019 roku oraz obwodnica Pińczowa. Na 2021 rok zaplanowano zaś zakończenie prac przy obwodnicy Kazimierzy Wielkiej, Czałczyna i Nowego Korczyna. Pieniądze na te zadania również znajdują się w projekcie przyszłorocznego budżetu. Szczegóły

Budżet zawiera jednak zdecydowanie mniej środków z Unii Europejskiej. Według danych zawartych w dokumencie ma ich być aż o 160 milionów złotych mniej, niż w roku obecnym. – To wynika z końca perspektywy finansowej i braku informacji o kolejnej – tłumaczy Maria Fidzińska-Dziurzyńska, skarbnik województwa świętokrzyskiego. – Na 2020 rok planujemy 34 konkursy na łączną kwotę 130 milionów złotych. Na edukację przeznaczymy 56,5 miliona złotych. Z tych środków będzie można tworzyć żłobki, przedszkola, zajęcia dodatkowe dla uczniów szkół podstawowych, ale nie zabraknie pieniędzy na szkolnictwo zawodowe i podnoszenie kwalifikacji zawodowych osób dorosłych – informuje wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Ponad 43 miliony złotych zaplanowano w przyszłorocznym budżecie województwa świętokrzyskiego w dziedzinie ochrony zdrowia. Szczegóły

W budżecie znalazły się również pieniądze na inwestycje, które budzą największe zainteresowanie opinii publicznej. Na przebudowę Teatru im. Stefana Żeromskiego przeznaczono 7,8 miliona złotych. Powiązana z tym jest rozbudowa sali gimnastycznej Wojewódzkiego Domu Kultury, która może liczyć na 7,9 miliona złotych. Z kolei powstające w Michniowie Mauzoleum Martyrologii Wsi Polskich zostanie wsparte ponad 3,2 milionami złotych. Nowy budynek ma być gotowy w przyszłym roku. Ponad 720 tysięcy złotych przeznaczono zaś na modernizację Muzeum Archeologicznego w Wiślicy, a 1,6 miliona na rozbudowę Europejskiego Centrum Bajki w Pacanowie. Z kolei dwa miliony złotych przeznaczonych zostanie na projekt nowego budynku Urzędu Marszałkowskiego.

– Budżet może wydawać się skąpy i nierozwojowy, ale jesteśmy na końcu perspektywy finansowej. Budżet jest jednak skonstruowany na miarę potrzeb samorządu. Zapewni on dobre funkcjonowanie Urzędu Marszałkowskiego i jednostek mu podległych, a jednocześnie realizację rozpoczętych i nowych inwestycji – twierdzi Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.

– Jeśli popatrzymy na obietnice przedwyborcze polityków Prawa i Sprawiedliwości o tym, że po dojściu do władzy nastąpi przyspieszenie i rozwój, to możemy czuć się zawiedzeni. Zmalały nakłady na transport oraz komunikację i łączność. Zmienia się struktura budżetu. Rosną wydatki na administrację. Nie widzimy nowych inwestycji, które miałyby znaczenie dla rozwoju województwa. Spada udział procentowy środków inwestycyjnych – uważa Andrzej Swajda, radny Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO