Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

ŚCO rusza z nowym programem profilaktycznym. Wsparciem zostaną objęte pacjentki z rozpoznanym rakiem piersi

wtorek, 18 sierpnia 2020 10:25 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyskie Centrum Onkologii rozpoczęło realizację projektu "Profilaktyka obrzęku limfatycznego po leczeniu raka piersi". Szpital przez działania edukacyjne i rehabilitację oraz poprawę wydolności fizycznej pacjentek chce zmniejszyć o dziesięć procent,  ryzyko wystąpienia tego zaburzenia.

Działania informacyjno-edukacyjne obejmą  25 tys. kobiet w wieku aktywności zawodowej z rozpoznanym rakiem piersi, zakwalifikowanych do leczenia chirurgicznego, także w trakcie i po zakończeniu chemioterapii, z powikłaniami leczenia chirurgicznego i uzupełniającego.  Pośrednio wsparciem objęte zostaną również: rodziny kobiet z grupy docelowej, przedstawiciele organizacji pozarządowych, ośrodki zdrowia oraz sześciu regionalnych operatorów programu.

– Na ten moment prowadzimy działania przygotowawcze, opracowujemy materiały informacyjno-edukacyjne, stworzyliśmy także forum, gdzie nasi specjaliści udzielają odpowiedzi na pytania od pań, które są po leczeniu raka piersi, zachęcamy oczywiście do korzystania z tej platformy – informuje Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO. – Program służy temu, żeby zapobiegać obrzękowi limfatycznemu, który jest częstym powikłaniem u pań, po leczeniu raka piersi. To zdarza się  zarówno u pacjentek, które przeszły zabieg chirurgiczny, jak również u pań, które miały radioterapię. Działania mają na celu uświadamianie pacjentek, aby jak najwcześniej zaczęły stosować m.in. drenaż limfatyczny czy ćwiczenia przygotowane przez naszych fizjoterapeutów – dodaje rzecznik.

Już dziś można skorzystać z forum, które dostępne jest na stronie: https://polforum.onkol.kielce.pl/

Ponadto prowadzone będą działania monitorujące i ewaluacyjne w programie profilaktycznym poprzez ocenę zgłaszalności do programu, ocenę jakości świadczeń w programie i  ocenę jego efektywności programu.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO