Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ściółka jak papier gazetowy. Katastrofalne zagrożenie pożarowe!

piątek, 17 kwietnia 2020 14:04 / Autor: Damian Wysocki
Damian Wysocki

Od poniedziałku ponownie będzie można wybrać się na spacer do lasu. Leśnicy apelują, aby zachować przy tym dużą ostrożność z racji panującej suszy. – W tej chwili jest katastrofalne zagrożenie pożarowe – informuje Paweł Kosin z Nadleśnictwa Daleszyce.

Zakaz wstępu do lasów obowiązywał przez ostatnie dwa tygodnie. Od poniedziałku ponownie będzie można korzystać z obszarów zielonych, ale dalej niedostępne będą ścieżki edukacyjne, miejsca biwakowe, czy parkingi.

– Cieszymy się z tego, bo w ostatnich dniach otrzymywaliśmy sporo głosów rozżalenia od osób, które regularnie odwiedzały nasze lasy. Teraz mamy nadzieję, że nie dojdzie do takich sytuacji, jakie obserwowaliśmy przed wprowadzeniem zakazu, kiedy dochodziło do większych zgromadzeń. Przy wszystkim trzeba zachować zdrowy rozsądek – wyjaśnia Paweł Kosin.

W świętokrzyskich lasach od dłuższego czasu występuje trzeci – najwyższy – stopień zagrożenia pożarowego. Przy korzystaniu z terenów zielonych należy zachować wyjątkową ostrożność.

– Od wielu dni w naszych lasach nie padało. W tej chwili jest katastrofalne zagrożenie pożarowe. Apelujemy, aby unikać otwartego ognia w lesie i jego pobliskim sąsiedztwie. W tej chwili wilgotność ściółki jest bardzo mała. Z piątkowego, porannego odczytu wychodziło, że wynosi tylko 9,3 procent. To mniej więcej tyle, ile papier gazetowy. Można sobie uzmysłowić, czym może skończyć się podpalenie poszycia leśnego. W lasach nie ma jeszcze na tyle zieleni, aby on sam obronił się przed ogniem. Trzeba być uważnym i reagować na wszelkiego rodzaju zagrożenia – wyjaśnia Paweł Kosin.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO