Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Są pieniądze na świetlice środowiskowe. Skorzystają z nich też dzieci z terenów wiejskich

wtorek, 09 czerwca 2020 11:33 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Prawie 16 milionów złotych z funduszy unijnych trafiło do województwa świętokrzyskiego na utworzenie kilkuset miejsc opieki w nowopowstających świetlicach środowiskowych głównie na terenach wiejskich. Placówki te zapewnią wsparcie dzieciom i młodzieży z rodzin, które przeżywają różnego rodzaju kłopoty i trudności wychowawcze.

Dofinansowanie otrzymało 14 projektów o łącznej wartości 15,7 miliona złotych. W ciągu najbliższych trzech lat skorzysta z nich około 1400 osób, w tym ponad tysiąc dzieci w wieku od 7 do 18 lat oraz prawie 400 rodziców i opiekunów. Pieniądze zostaną przeznaczone na utrzymanie świetlic, opłacenie opiekunów, organizację spotkań, wyjazdów integracyjnych i różnego rodzaju zajęć, które będą się w nich odbywały.

- Na terenie naszego województwa powstanie 40 nowych świetlic środowiskowych, a 11 rozszerzy swoją działalność. To jest bardzo ważne zwłaszcza w czasach, kiedy rodzice mają problem, co zrobić z dzieckiem, kiedy są w pracy i jak poradzić sobie z niesfornym dzieckiem - mówi Renata Janik, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego. - Dzieci będą mogły spędzać tam czas, skorzystać z porad nauczycieli, odrobić lekcje, a rodzice i opiekunowie będą mogli skorzystać z porad psychologów - tłumaczy.

Dwa nietypowe projekty zrealizuje Związek Harcerstwa Polskiego. W ramach nich powstanie 20 świetlic podwórkowych. - Pierwszy projekt będzie realizowany na terenie powiatu kieleckiego i miasta Kielce, a drugi w powiatach, gdzie to przedsięwzięcie nie było do tej pory realizowane. Chcemy, żeby dzieci spotykały się z instruktorem poza harcówką i jak najwięcej czynności opiekuńczych było realizowane na zewnątrz z wykorzystaniem form harcerskich - informuje harcmistrz Tomasz Rejner, komendant ZHP Chorągwi Kieleckiej.

Z dwunastu świetlic podwórkowych skorzystają dzieci i młodzież z gmin Pińczów, Skarżysko-Kamienna, Staszów i Starachowice, sześć świetlic powstanie w Kielcach, a po jednej w Masłowie oraz Zagnańsku.

Z unijnego wsparcia skorzysta także Caritas Diecezji Kieleckiej. - W projekcie mamy zakontraktowane milion 700 tysięcy złotych na wsparcie kilku świetlic głównie w środowisku miejskim - w Chmielniku, Kielcach, Jędrzejowie i Śladkowie Dużym. Będą sie tam odbywały przede wszystkim zajęcia pozaszkolne, które będą równoważyć zajęcia z obszaru rekreacji i zabawy, ale tez wzmacniać edukację i wyrównywać różnice w nadążeniu za programem edukacyjnym - wyjaśnia ks. Stanisław Słowik, dyrektor Caritas Diecezji Kieleckiej.

W ramach działań rozwijających zainteresowania dzieci będą odbywać się zajęcia plastyczne, rzeźbiarskie, muzyczne, teatralne, fotograficzne i ruchowe. Dodatkowymi atrakcjami będą wyjazdy m.in. do Muzeum Powstania Warszawskiego, Centrum Nauki Kopernik, Zamku Królewskiego w Warszawie i Krakowie, Muzeum Narodowego w Krakowie i Geoparku w Kielcach. Łącznie w ramach projektu pomoc otrzyma 170 dzieci i młodzieży oraz 30 ich opiekunów.

Umowy podpisały również Fundacja "Nadzieja Rodzinie", Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Kijach, Miejsko-Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Radoszycach, Stowarzyszenie "Ziemia Buska", Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Mniowie, Szkoła Podstawowa im. Kamili i Józefa Spytków w Mircu, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Strawczynie, Ośrodek Pomocy Społecznej w Zawichoście, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sobkowie, Powiatowe Centrum Kultury Turystyki i Rekreacji w Opatowie oraz Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Imielnie.

Nowe świetlice powstaną w Śladkowie Dużym, Kijach, Włoszczowicach, Jakimowicach, Mościskach Dużych, Tuczępach, Mniowie, Mircu, Promniku, Strawczynku, Chełmcach, Chrapanowie, Sobkowie, Brzegach, Opatowie, Imielnie, Mierzwinie i Motkowicach.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO