Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Są dodatkowe pieniądze na informatyzację placówek medycznych

środa, 15 lipca 2020 15:45 / Autor: Beata Kwieczko
Fot. swietokrzyskie.pro
Beata Kwieczko

Ponad cztery miliona złotych unijnego dofinansowania otrzymało siedem placówek medycznych z województwa świętokrzyskiego na realizację projektu InPlaMed, który przyczyni się do poprawy organizacji ich pracy i usprawni obsługę pacjentów. Pieniądze na informatyzację trafiły do ośrodków w Kielcach, Skarżysku-Kamiennej, Włoszczowie, Końskich i Podzamczu.

W projekcie o nazwie "Informatyzacja Placówek Medycznych Województwa Świętokrzyskiego", który realizuje Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego od 2018 roku, uczestniczy cały region wraz z ośmioma podmiotami leczniczymi oraz dwunastoma szpitalami powiatowymi.

Wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik podkreśla, że informatyzacja placówek ochrony zdrowia jest bardzo ważna, zwłaszcza w okresie pandemii.

– Projekt spełnia wymagania wynikające z ustawy o systemie informacji o ochronie zdrowia, gdzie wymogiem dla placówek jest przejście ich na ewidencje elektroniczną, ale także wypełnia wymogi związane z rozporządzeniem RODO. Ten projekt wpłynie na poprawę organizacji pracy, ale także na obsługę pacjentów – stwierdza wicemarszałek Janik.

– Wygospodarowaliśmy w Regionalnym Programie Operacyjnym ponad cztery miliony złotych, które wzbogacą system informatyczny naszych placówek ochrony zdrowia i spowodują, że będzie on szybszy, bardziej nowoczesny i posłuży pacjentom zdecydowanie lepiej niż do tej pory – uzupełnia marszałek Andrzej Bętkowski.

Ponad pół miliona złotych dodatkowych środków otrzymało Świętokrzyskie Centrum Onkologii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kielcach.

– Dzięki środkom, które dostaliśmy do tej pory, zmienił sie poziom i jakość naszej obsługi informatycznej szpitala, co się przekłada bezpośrednio na jakość i czas obsługi pacjentów, a to jest dla nas najważniejsze – tłumaczy prof. Stanisław Góźdź, dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

– Do tej pory wymieniliśmy cały klaster serwerów, mamy nowe macierze i systemy. Drogą IT przekazujemy też całe obrazy, np. rezonansu magnetycznego i pozytynowej tomografii emisyjnej. To są naprawdę olbrzymie wyzwania, żeby to wszystko transportować online szybko i sprawnie, ale dzięki InPlaMed-owi naprawdę wchodzimy w nową erę jakości informatycznej w naszym szpitalu – przekonuje.

Aneksy do projektu podpisali marszałek Andrzej Bętkowski oraz wicemarszałek Renata Janik i przedstawiciele Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Kielcach, Świętokrzyskiego Centrum Matki i Noworodka Szpitala Specjalistycznego w Kielcach, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Skarżysku - Kamiennej Szpitala Powiatowego im. Marii Skłodowskiej-Curie, Zespołu Opieki Zdrowotnej w Końskich, Zespołu Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie Szpitala Powiatowego im. Jana Pawła II, Powiatowego Centrum Usług Medycznych  w Kielcach i Regionalnego Centrum Naukowo – Technologicznego w Podzamczu.

Projekt będzie realizowany do połowy 2022 roku.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO