Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Przełom w ubezpieczeniach samochodów! PŚk opracuje nowe rozwiązania

wtorek, 12 listopada 2019 12:33 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Politechnika Świętokrzyska, Przemysłowy Instytut Motoryzacyjny i firma Globtrak wspólnie opracują innowacyjny system wspierający ocenę ryzyka ubezpieczeń komunikacyjnych na podstawie analizy stylu jazdy danego kierowcy.

Usage Based Insurance (UBI) to indywidualne ubezpieczenie samochodu, w którym wysokość składki wyliczana jest na podstawie analizy stylu jazdy danego kierowcy. W dotychczasowych ubezpieczeniach składka wyliczana jest na podstawie statystyk. Politechnika Świętokrzyska wraz z Przemysłowym Instytutem Motoryzacyjnym i firmą Globtrak, chcą opracować innowacyjne rozwiązanie, zmieniając dotychczasowe założenia.

– Od kilku lat na świecie pojawiła się tendencja, aby ściślej korelować ubezpieczenie pojazdów ze sposobem użytkowania. Zniżki za bezszkodową jazdę działają od kilkudziesięciu lat i nic nowego w Polsce w tym temacie nie powstało. W dzisiejszych czasach nasycenie samochodów elektroniką i  systemami sterowania pozwala na wydobycie wielu informacji na temat tego, jak samochód jest użytkowany. Aby nie wyceniać składki post factum czyli po ewentualnym wypadku, możemy przewidywać czy dany kierowca jest potencjalnie bezpiecznym użytkownikiem czy stwarza zagrożenie – informuje prof. Tomasz Stańczyk, dziekan Wydziału Mechatroniki i Budowy Maszyn i kierownik merytoryczny projektu.

– Żeby sformułować kryteria do oceny jazdy przeprowadzimy obszerne badania, których celem jestem jest ocena techniki i sposobu użytkowania samochodu. Pod uwagę będą brane takie dane, jak intensywność hamowania czy przyśpieszenia. Kryteria będą stosowane dla różnych typów pojazdów, zarówno osobowych, ciężarowych jak i autobusów  – dodaje prof. Stańczyk.

Efektem ma być system umożliwiający automatyczny, autonomiczny i zdalny nadzór nad kierującym danym pojazdem pozwalający na statystyczne profilowanie kierowcy oraz wysyłanie danych jakościowych do ubezpieczycieli. – Patrząc na rynek telematyki i rynek zarządzania flotami samochodów widać ewidentny brak  zalegalizowanej struktury, jak wyliczać składkę ubezpieczeniową mądrze zanim wydarzy się coś złego. Rynek ubezpieczeniowy wypracował sobie przewagę nad kupującymi i zwiększa składki. Chcemy rozwiązać ten problem nie tylko technologią, ale też badaniami i doświadczeniem – podkreślił Rafał Chaba, prezes firmy Globtrak.

Projekt zostanie zrealizowany do 2021 roku, politechnika oraz jej partnerzy otrzymali na ten cel 8 mln zł z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO