Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Przedsiębiorcy będą składać wnioski. W środę rusza ponowny nabór

czwartek, 13 sierpnia 2020 13:29 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

W środę, 19 sierpnia o godzinie 9, rozpocznie się powtórny nabór wniosków na dotacje obrotowe dla przedsiębiorstw, które ucierpiały w kryzysie spowodowanym przez epidemię koronawirusa. Poprzedni został unieważniony z powodu przeciążenia serwerów zbyt dużą liczbą wniosków.

Nabór na tzw. dotacje obrotowe w ramach tarczy antykryzysowej dla regionu został ogłoszony w połowie lipca. Zarząd województwa świętokrzyskiego przeznaczył na ten cel 40 milionów złotych. Zainteresowani przedsiębiorcy mogli wypełnić wnioski w specjalnie przygotowanej aplikacji, a 28 lipca oficjalnie zatwierdzić złożenie dokumentu. Niestety, nabór został unieważniony z powodu awarii systemu komputerowego. Nowy ruszy 19 sierpnia o godzinie 9, ale dostępne środki zostaną podzielone na dwie części.

– 20 milionów złotych trafi do tych firm, które zostały poszkodowane przez pandemię w największym stopniu, bo nie mogły prowadzić w tamtym okresie działalności – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Podstawowym kryterium naboru będzie termin złożenia wniosku. – Wiemy, że to budzi wiele wątpliwości, ale i tak nie jesteśmy w stanie spełnić wymagań wszystkich przedsiębiorców. W tym momencie zapotrzebowanie wynosi około 500 milionów złotych, a dysponujemy tylko 40 milionami. Zwrócimy się do Komisji Europejskiej z prośbą o zwiększenie tej kwoty o kolejne 50 milionów i liczymy na to, że uda się ją do tego przekonać – informuje dyrektor Sułek.

Wnioski należy składać wyłącznie w formie elektronicznej na formularzu dostępnym pod adresem: https://obrotowe.rpo-swietokrzyskie.pl. W zależności od poziomu dotacji, pomoc otrzyma maksymalnie tysiąc przedsiębiorców. Dodajmy, że chętnych jest kilkanaście tysięcy.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO