Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Profilaktyką w cukrzycę

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Profilaktyką w cukrzycę

Świętokrzyskie / 13 listopada 2017 / Tekst

„Razem koordynujmy cukrzycę” – spotkanie pod tym tytułem było częścią pilotażowego programu obejmującego 5 regionów Polski, w tym świętokrzyskie. Jego istotą ma być wsparcie samorządów terytorialnych w tworzeniu programów polityki zdrowotnej w obszarze cukrzycy.

Co 6 sekund ktoś na świecie umiera z powodu towarzyszących jej chorób, co 10 sekund u kogoś na świecie się ją rozpoznaje, co 30 sekund ktoś na świecie ma amputowaną z jej powodu nogę, a co minutę w Polsce wydaje się 13 tysięcy złotych na leczenie jej powikłań. Cukrzyca jest jedną z najpoważniejszych i najczęstszych współcześnie chorób. Właśnie dlatego niezwykle ważna jest jej profilaktyka i właśnie dlatego samorządy terytorialne będą mogły liczyć na wsparcie w tworzeniu programów profilaktycznych w zakresie tej choroby. – W ramach kampanii będziemy zachęcać samorządy, by podejmowały trud tworzenia tych programów. Dzięki zmianie prawa mogą one być w znaczący sposób dofinansowane z pieniędzy Narodowego Funduszu Zdrowia. W 2009 roku cukrzyca była wymieniana w jednym z priorytetów polityki zdrowotnej. Dziś jesteśmy w trakcie realizacji Narodowego Programu Zdrowia na lata 2016-2020 i również jest to jeden z naszych priorytetów – informuje wiceminister zdrowia, Marek Tombarkiewicz.

Jak dodaje Jerzy Gryglewicz, ekspert w zakresie ochrony zdrowia, inwestowanie w programy polityki zdrowotnej zmniejsza koszty opieki medycznej. – W pierwszej dziesiątce leków refundowanych 5 produktów to preparaty na cukrzycę. Jeśli będziemy odpowiednio zapobiegać tej chorobie, to zanotujemy konkretne oszczędności w systemie opieki zdrowotnej. Pamiętajmy, że nasz system ochrony zdrowia wymaga pilnego dofinansowania – przypomina Gryglewicz.

W Polsce na cukrzycę choruje około 3 milionów osób. Jak szacują eksperci, w województwie świętokrzyskim w 2020 roku liczba nowych zachorowań na tę chorobę wyniesie ponad 5 tysięcy. W kolejnych latach liczba ta jeszcze wzrośnie.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

TVS

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna