Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pracownicy ZUS oddali krew

środa, 15 lipca 2020 12:15 / Autor: Wiktoria Zagórska Strzelec
Wiktoria Zagórska Strzelec

Przez całe przed południe trwała mobilna akcja pobierania krwi pod Zakładem Ubezpieczeń Społecznych przy ulicy Kolberga. Chętnych do pomocy nie brakowało

Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych podzieli się z mieszkańcami tym co najcenniejsze, a czego w ostatnim czasie bardzo brakuje - krew. Cały czas jej brakuje nie tylko w regionie, a w całej Polsce.

– Jestem honorowym dawcą krwi od kilku lat. Dziś zdecydowałam się wziąć udział w akcji razem z koleżankami z ZUS. Uważam, że warto oddawać krew, bo może to komuś uratować życie. Oddawanie krwi to nie coś czego należy się bać. Zachowane są wszystkie zasady bezpieczeństwa i higieny. Dodatkowo dostaniemy pyszną czekoladę– mówi Katarzyna Wójcik pracownik ZUS.

Akcja cieszyła się wśród pracowników sporym zainteresowaniem.

– Ponad 40 pracowników bardzo chętnie zgłosiło się do tego, aby oddać krew potrzebującym. Postaramy się, aby za dwa czy trzy miesiące zorganizować kolejną taką akcje– informuje Monika Kopka z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Wojewódzka Stacja Krwiodastwa i Krwiolecznictwa apeluje, aby każda zdrowa osoba ważąca powyżej 50kg w wieku 18-65 oddała krew.

– Na ten moment brakuje każdej grupy krwi. Nie ma możliwości, aby krwi zabrakło dla osób, które potrzebują jej w trybie pilnym. Są jednak przypadki, gdzie niestety muszą być przełożone zabiegi planowe czy opóźniona chemioterapia. Te osoby też potrzebują krwi lub jej składników po to, aby ratować swoje zdrowie, a nawet życie– informuje Zdzisława Żelazna dyrektor medyczny Regionelnej Stacji Krwiodastwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Osoby, które pokonały koronawirusa również mogą pomóc.

– Przypominamy również osobom, które wyzdrowiały po kontakcie z Covid-19, aby oddawały osocze. Potrzeby są ogromne, a chętnych do oddania nie wielu– dodaje Zdzisława Żelazna

Kalendarz kolejnych akcji oraz godziny otwarcia punktów poboru krwi pod linkiem: http://www.rckik-kielce.com.pl/aktualnosci

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO