Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Poznaliśmy laureatów 15. edycji „Lodołamaczy”

czwartek, 17 września 2020 16:44 / Autor: Marzena Rygiel
Marzena Rygiel

Laureaci z województw lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego podczas uroczystej gali regionalnej "Lodołamacze 2020" odebrali łącznie 19 nagród i wyróżnień w dziewięciu kategoriach konkursu. Nagrodzone zostały przedsiębiorstwa, instytucje oraz osoby, które pomagają ludziom niepełnosprawnym. 

– Konkurs ma tę wyjątkową cechę, że wśród setek kandydatów udaje wybrać się tych najlepszych. Zatrudnianie osób niepełnosprawnych nadal nie jest na takim poziomie, jakiego byśmy oczekiwali, mimo to z roku na rok cały czas rośnie. Jest to bardzo opłacalne, bo zyskujemy lojalnych, dobrze przygotowanych pracowników – relacjonuje Krzysztof Kosiński, wiceprezes zarządu Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych.

Kapituła przyznała nagrody w kategoriach: Zakład Pracy Chronionej, Otwarty Rynek, Instytucja, Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Przyjazna Przestrzeń, Zdrowa Firma i Dziennikarz bez barier. Przyznano także tytuły honorowe: Super Lodołamacz 2020 oraz Lodołamacz specjalny.

– Zajęliśmy drugie miejsce w kategorii „Otwarty rynek pracy” i jesteśmy z tego niezwykle dumni. W naszym foodtrucku pracuje sześć osób z zespołem Downa. Są one niezwykle zadowolone ze swojej pracy. Moja córka jest jednym z tych pracowników i kiedy musiała iść na zwolnienie lekarskie, popłakała się ze smutku. To pokazuje nam, jak jest to dla nich ważne – opowiada Grażyna Banach-Kociołek, prezes Przedsiębiorstwa Społecznego Społeczna 21 Sp. z o.o. non profit.

W Kapitule Konkursu zasiadło łącznie 31 jurorów z czterech województw. Laureaci regionalni przechodzą do etapu ogólnopolskiego, który odbędzie się w Warszawie.

– Od samego początku złożonych zostało ponad pięć tysięcy kandydatur w kilku kategoriach. Przyznaliśmy już łącznie 1500 wyróżnień i nagród we wszystkich edycjach. Z roku na rok jest coraz więcej pracy, żeby wyłonić kandydatów – mówi senator Krzysztof Słoń. – Pracodawcy pokazują, że osoby niepełnosprawne zasługują na szansę. Niepełnosprawni to osoby bardzo dobrze wykształcone, mocno szanują pracę i jest to ogromnym atutem – dodaje.

Po rozdaniu statuetek uroczystą galę dopełnił muzyczny występ Julii Sołtyk. 

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO