Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ponidzie zaprasza na wyjątkowy festiwal

wtorek, 21 lipca 2020 13:20 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

"Na Ponidziu wiosna trwa" to hasło wydarzenia, które odbędzie się w dniach 14-16 sierpnia w Pińczowie oraz Wiślicy. Głównym celem festiwalu jest promocja Ponidzia przez pryzmat historii, kultury oraz sportu.

Bogata historia, ciekawe zabytki, tradycje kamieniarskie i wyjątkowa przyroda - tym zachwyca się każdy kto odwiedza Ponidzie. Aby jeszcze bliżej poznać tę część naszego województwa, samorządowcy oraz przedstawiciele instytucji kultury zorganizowali wydarzenie pod hasłem "Na Ponidziu wiosna trwa".

– Jako samorząd województwa chcemy zwrócić uwagę na tę piękną część naszej ziemi świętokrzyskiej, ponieważ Ponidzie jest terenem, który warto odwiedzić i poznać. Impreza będzie miała charakter kulturalny i relaksacyjny, zapoczątkujemy ją w tym roku, ale w przyszłości będziemy kontynuować – podkreślił Andrzej Bętkowski.

Jak poinformował Włodzimierz Badurak, burmistrz Pińczowa, wydarzenie będzie obfitować nie tylko w atrakcje kulturalne ale i sportowe. – Przedstawimy razem z miastem Wiślica, to co mamy najpiękniejszego. Podczas festiwalu będzie można uczestniczyć w lotach paralotnią czy żeglować w regatach, a nawet popłynąć replikami XIX-wiecznych łodzi – zaznaczył burmistrz.

Jak informuje Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie, festiwal rozpocznie się 14 sierpnia na Wirydarzu Belwederu o godzinie 18, spotkaniem z reżyserem Andrzejem Barańskim. – Uzupełnieniem panelu będzie wystawa plakatów Andrzeja Pągowskiego, który tworzył je do filmów Andrzeja Barańskiego. Następnie odbędzie się przegląd filmów tego artysty. O 21.30 chcielibyśmy zaprosić wszystkich na Wzgórze św. Anny, gdzie rozpoczniemy nocne zwiedzanie miasta – wymienia dyrektor. – W programie przewidziany jest również pokaz koni arabskich, jarmark ekologiczny oraz pokaz rzeźb w kamieniu pińczowskim – dodaje Justyna Dziadek.

16 sierpnia Muzeum Narodowe w ramach festiwalu zaprasza do królewskiej Wiślicy na recitale organowe w Kolegiacie Wiślickiej, zwiedzanie stanowisk archeologicznych oraz quest historyczny.

 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO