Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Ponad 10 milinów złotych na kursy i szkolenia dla mieszkańców regionu

środa, 24 czerwca 2020 21:25 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Blisko 1100 osób skorzysta z kolejnych 10 unijnych projektów, realizowanych przez Urząd Marszałkowski. W planach są kursy i szkolenia dla dorosłych oraz wsparcie dla szkół ponadpodstawowych i pomoc dla osób wychodzących z uzależnień. Na wszystkie przedsięwzięcia zostanie przeznaczonych 10 milionów złotych.

- W czterech projektach o wartości blisko 2,7 mln zł, przewidziano szkolenia zawodowe dla ponad 500 mieszkańców naszego regionu – mówi wicemarszałek Renata Janik. – Kursy dotyczą zawodów poszukiwanych aktualnie na rynku pracy. Większość szkoleń kończy się egzaminem państwowym i uzyskaniem określonych uprawnień lub zdobyciem certyfikatu zaświadczającego o uzyskanych kompetencjach i umiejętnościach ­– dodaje.

W ramach projektów zaplanowano zróżnicowane szkolenia,  m.in.: kursy prawa jazdy kierowców autobusów i samochodów ciężarowych, spawania różnymi metodami, ratownika wodnego i pierwszej pomocy oraz sternika motorowodnego, a także kursy przygotowujące do wykonywania zawodu opiekunki środowiskowej, masażysty i kosmetyczki.

- Cztery spośród podpisanych umów dotyczą projektów dla szkół branżowych i techników – informuje marszałek Andrzej Bętkowski. – Będą realizowane w placówkach działających na terenie Kielc, Ostrowca Świętokrzyskiego, Skarżyska- Kamiennej, Końskich i Buska-Zdroju. Skorzysta z nich ponad 320 uczniów. Większość z nich weźmie udział w płatnych stażach u lokalnych pracodawców ­– dodaje marszałek.  

Z kolei w projekcie Stowarzyszenia Nadzieja Rodzinie w Kielcach, o wartości ponad 3,2 mln zł, pomoc uzyska 129 osób przebywających tymczasowo w Hostelu dla Osób Uzależnionych od Substancji Psychoaktywnych w Kielcach i w Ośrodku Rehabilitacji dla takich osób w Pałęgach.

Pobyt w tych placówkach stanowi etap przejściowy między terapią a samodzielnym życiem i ma wspomagać w utrzymaniu abstynencji, powrocie do prawidłowego funkcjonowania w społeczeństwie, podjęciu pracy, radzeniu sobie w sytuacjach kryzysowych oraz w rozwoju osobistym. W ramach unijnego dofinasowania powstanie sześć dodatkowych miejsc w placówce w Kielcach. Ponadto znacząco rozszerzony zostanie zakres pomocy oferowanej w obu ośrodkach, m. in. o specjalistyczne wsparcie psychologiczne, psychoterapeutyczne i psychiatryczne, a także doradztwo i warsztaty umiejętności zawodowych.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO