Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Polsko-ukraińskie współdziałanie. List intencyjny w tej sprawie podpisany

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl


WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Polsko-ukraińskie współdziałanie. List intencyjny w tej sprawie podpisany

powiat kielecki / 13 kwietnia 2018 / Tekst

Kolejna współpraca polsko-ukraińska została przypieczętowana. Tym razem wolę międzynarodowej kooperacji wyraziło Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz miasto Nowojaworowsk, które położone jest niedaleko granicy i Lwowa.

Różnice w języku, obyczajach, kulturze to nie bariera, lecz element europejskiej wielobarwności i wspólnego dziedzictwa. Z takiego założenia wychodzi Starostwo Powiatowe w Kielcach oraz władze ukraińskiego miasteczka Nowojaworowsk. Te dwa samorządy podpisały list intencyjny w spawie współpracy w zakresie wymiany młodzieżowej i edukacyjnej. - Pierwszym elementem naszej współpracy będzie aplikacja do europejskiego programu Erasmus+. On dotyczy wymiany młodzieży. Jeśli nasz wniosek otrzyma odpowiednią liczbę punktów i zakwalifikuje się do dofinansowania, chcielibyśmy, by nasza młodzież wyjeżdżała na Ukrainę, a ukraińska przyjeżdżała do nas. To wszystko w ramach poznawania się, przenikania kultur - mówił starosta Michał Godowski.

Jak mówi burmistrz Nowojaworowska Wasyl Murawiełew Polaków i Ukraińców wiele łączy. Dlatego powinniśmy to wykorzystywać, by budować pokój i międzynarodową współpracę. - Patrzymy w przyszłość. Chcielibyśmy, by nasza młodzież żyła normalnie. Kiedyś były nieporozumienia między państwami. Zostawmy to z tyłu. Ruszmy naprzód, w stronę pokoju – mówił Wasyl Murawiełew.

Nowojaworowsk położony jest tuż przy granicy z Polską. W mieście co roku organizowany jest duży festiwal współczesnej muzyki ukraińskiej. Rozwija się także sport – zwłaszcza hokej. Dlatego jednocześnie podpisane zostało porozumienie o współpracy z ośrodkiem kultury Szklany Dom w Ciekotach. - Jako gmina, która może pochwalić się bogatą kulturą, chcielibyśmy współpracować w zakresie kultury, sportu i turystyki. Myślę, że jesteśmy dobrym partnerem, który może podjąć taką współpracę i to z korzyścią dla gminy Masłów – mówił wójt Masłowa Tomasz Lato.

Współpraca między samorządami będzie się opierała także o wymianę nauczycielskich doświadczeń, wsparcie przedsiębiorczości i zapoznawanie się z historią oraz tradycją. Warto dodać, że w szkołach prowadzonych przez starostwo powiatu kieleckiego uczy się obecnie 46 uczniów z Ukrainy.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

TYGODNIK EM

Oglądaj nas na żywo!

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay

banner edukacja ekonomiczna