Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Podziel się krwią

piątek, 15 lutego 2019 10:31 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Do oddawania krwi zachęca kielecka firma Formaster Group, która w dniach od 18 do 22 lutego w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach organizuje akcję podzielenia się z innymi tym bezcennym darem. Każda osoba, która zostanie krwiodawcą, otrzyma butelkę filtrującą Dafi z wygrawerowaną na niej grupą krwi.

Krwi potrzebują zarówno pacjenci szpitalni jak i ci, którzy są leczeni ambulatoryjnie. Instytucją odpowiedzialną za organizację poboru krwi na terenie województwa świętokrzyskiego jest Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach. Bieżące zapotrzebowanie na krew konkretnej grupy znajduje się na stronie www.rckik-kielce.com.pl. Centrum codziennie apeluje do osób pełnoletnich, aby oddały krew. Pomimo tego honorowych krwiodawców jest wciąż za mało. Stąd pomysł na kolejną akcję, która odbędzie się między 18 a 22 lutego w Centrum Krwiodawstwa w Kielcach. Organizacji tego wydarzenia podjęła się kielecka firma Formaster Group.

- Wychodząc naprzeciw potrzebom promocji honorowego krwiodawstwa, zdecydowaliśmy się na podjęcie długoterminowej współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. Współpraca z Centrum rozpoczęła się w 2018 roku i będzie trwać przez cały bieżący rok - mówi Maciej Bursztein, dyrektor techniczny oraz członek zarządu Formaster Group, właściciela marki Dafi.

Każda osoba, która w dniach trwania akcji honorowo odda krew w Kielcach lub jednej z placówek w regionie otrzyma butelkę filtrującą Dafi, na której będzie specjalny grawerunek z grupą krwi.

- Krew jest potrzebna codziennie, dlatego cieszymy się ze współpracy podjętej z Formaster Group. Liczymy, że takie akcje przyciągną większą liczbę chętnych do pomocy potrzebującym, ale też utrwalą w świadomości kielczan fakt, że jest to zabieg zupełnie bezpieczny, który pomaga choremu wygrać walkę o zdrowie. Oddawanie krwi jest bezpieczne dla zdrowia dawcy, kobiety mogą ją oddawać cztery razy w roku a mężczyźni sześć - mówi Wojciech Markiewicz, specjalista laboratoryjnej transfuzjologii medycznej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Krew mogą oddać zdrowe osoby pełnoletnie, ważące co najmniej 50 kilogramów. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie www.rckik-kielce.com.pl.

Akcję oddawania krwi można zorganizować również poza Centrum Krwiodawstwa, np. w szkole lub firmie. W listopadzie 2018 r. uczniowie II LO w Kielcach oddali prawie 25 litrów krwi, za co również otrzymali upominki marki Dafi. Pracownicy Formaster Group oddają krew w miejscu pracy co kilka miesięcy. Najbliższe pobieranie w siedzibie w Bilczy zaplanowane jest na początek marca 2019 roku. Więcej na stronie www.podzielsiekropla.pl

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO