Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pociągiem do województwa łódzkiego – porozumienie marszałków województw

wtorek, 25 sierpnia 2020 14:05 / Autor: Wojciech Dudkowski
fot. Wojciech Dudkowski
Wojciech Dudkowski

Pociągi pasażerskie wrócą na trasę Skarżysko Kamienna - Tomaszów Mazowiecki – taki jest cel wniosku o dofinansowanie, który marszałkowie województw świętokrzyskiego i łódzkiego planują złożyć do rządowego programu Kolej Plus.

Marszałkowie poinformowali media o swoich planach na stacji kolejowej Opoczno, gdzie bieg kończą pociągi regionalne województwa łódzkiego. Jest to zaledwie 15 kilometrów od granicy z województwem świętokrzyskim.

– Kolej nie zna granic, ludzie jeżdżący koleją chcieliby przemieszczać się pomiędzy miejscowościami niezależnie od tego, w którym regionie one leżą. Na tym dworcu pociąg kończy bieg, a powinien jechać dalej w kierunku województwa świętokrzyskiego. I taki właśnie jest nasz cel. Program Kolej Plus daje możliwości realizacji tego celu i dlatego chcemy do niego wspólnie aplikować – mówi marszałek województwa łódzkiego Grzegorz Schreiber. – Na razie chcemy pozyskać pieniądze na realizację początku tej inwestycji, na dokumentację, ale będziemy to planować dalej. Już ustalamy szczegóły drugiego etapu realizacji. Byłoby pięknie, gdyby z tej stacji w uroczym Opocznie czy w Skarżysku Kamiennej można było w przyszłości wsiąść do pociągu byle jakiego i choćby na dzień wpaść do Tomaszowa. Albo i dalej – dodał żartobliwie marszałek

– Ta linia kiedyś służyła ludziom i chcemy, by znów tętniła życiem. W moim Skarżysku lada chwila zostanie oddany do użytku pięknie wyremontowany dworzec. Życzymy sobie, by inne dworce na trasie do Tomaszowa, również Opoczno, też nabrały wyglądu przystającego do dwudziestego pierwszego wieku. Jeśli chodzi o program Kolej Plus, cieszę się, że robimy to wspólnie, ponieważ ta trasa nas łączy – mówił Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego

Pociągi pasażerskie przestały kursować na tym odcinku w 2009 roku. Do tego czasu były obsługiwane pojazdami spalinowymi. Obecnie Świętokrzyski Zakład Polregio nie użytkuje ani jednego pojazdu z takim napędem, natomiast zakład łódzki posiada tylko kilka szynobusów, które jeżdżą na trasach wewnątrz województwa. Jedynym pociągiem kursującym aktualnie pomiędzy województwem świętokrzyskim a łódzkim jest TLK Ustronie relacji Kraków-Kołobrzeg, który z Warszawy do Radomia jeździ objazdem przez Skierniewice, Koluszki i Tomaszów Mazowiecki.

Jednym z elementów tego remontu będzie modernizacja stacji Końskie, która kojarzy się ze słynnym zdjęciem prezydenta Andrzeja Dudy, podpisującego w czasie kampanii wyborczej ustawę o programie Kolej Plus na peronie. Na wspomnianej linii kolejowej, w województwie świętokrzyskim znajdują się też stacje i przystanki: Ruda Białaczowska, Kornica, Wąsosz Konecki, Czarniecka Góra, Stąporków, Wólka Plebańska, Sołtyków, Gilów, Bliżyn, Brzask i Skarżysko Milica.

Prace nad projektem potrwają około dwóch lat, natomiast najwcześniejszy możliwy termin jej elektryfikacji to 2025 rok.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO