Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Po odpoczynku czas do szkoły

piątek, 31 sierpnia 2018 12:27 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Około 22 tysięcy dzieci i młodzieży z województwa świętokrzyskiego skorzystało w kończące się wakacje z różnych form wypoczynku. W naszym regionie uczniowie odpoczywali w blisko 400 miejscach. W poniedziałek ponad 190 tysięcy uczniów wróci do szkół.

 

Kuratorium Oświaty w Kielcach przyjęło przed wakacjami 514 zgłoszeń miejsc wypoczynku dzieci i młodzieży. To o 74 więcej niż w roku ubiegłym. 354 zgłoszenia dotyczyło wypoczynku zorganizowanego poza województwem świętokrzyskim, w tym było 65 wyjazdów zagranicznych i 99 półkolonii. Z różnych form wypoczynku skorzystało w sumie 22 tysiące dzieci i młodzieży z naszego województwa.

- Jest to imponująca liczba, a chcemy zachęcać do tego, aby w czasie wakacji dzieci i młodzież korzystali z tych różnych form i żeby jak najwięcej uczniów zwiedzało nasz region, jak i odbywało wyjazdy poza  województwo i za granicę naszego kraju - mówi Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyski.

Z danych wynika, że w 171 zgłoszeniach stwierdzono braki lub nieprawidłowości. Odsyłano je do korekty i jeśli nie zawierały błędów, zostały zatwierdzone. Wśród najczęstszych nieprawidłowości były nieaktualne zaświadczenia, nieprawidłowe daty zaświadczeń o niekaralności, nieaktualne opinie lub braki opinii właściwego komendanta Powiatowej Straży Pożarnej.

Na terenie województwa świętokrzyskiego zgłoszono 387 wypoczynków i również w porównaniu z rokiem 2017 zanotowano wzrost. W tym roku było ich o 80 więcej niż w roku ubiegłym. 227 z nich to były wypoczynki, których organizatorzy mają siedzibę poza naszym województwem. Najwięcej, bo 68 zgłoszeń pochodziło z województwa mazowieckiego, 36 z małopolskiego, a 32 ze śląskiego. Łączna liczba dzieci i młodzieży z innych województw, która wypoczywała w naszym regionie to 10873 osoby.

Jako podkreśla wojewoda świętokrzyski, dzieci i młodzież wypoczywały w te wakacje bezpiecznie. - Jedynie na terenie powiatów koneckiego i kieleckiego zanotowano ewakuację obozów z powodu podtopień. Osobiście razem z dyrektorem wydziału zarządzania kryzysowego byliśmy w Końskich i czuwaliśmy nad tym, aby uczestnicy byli odpowiednio zaopiekowani. Byliśmy tam dotąd, aż otrzymali koce z magazynów przeciwpowodziowych województwa - informuje Agata Wojtyszek i dodaje, że w powiecie kieleckim młodzież ewakuowała się sama.

- Wzrost liczby wypoczynków dzieci i młodzieży świadczy o tym, że program "Rodzina 500+" się sprawdza, bo coraz więcej rodzin stać na to, żeby dzieci wypoczywały w trakcie zorganizowanych form wypoczynku. To jest również element wspierający organizatorów letniego wypoczynku, bo rośnie konkurencja i wymagania rodziców, ale daje to możliwość funkcjonowania placówek, które przyjmują na siebie organizację takiego wypoczynku - uważa senator Krzysztof Słoń.

 

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO