Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Park Etnograficzny w Tokarni wraca z imprezami

wtorek, 14 lipca 2020 12:27 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Z pracą garncarza, pszczelarza i kowala oraz narzędziami, których używali, zapoznają się turyści w najbliższy weekend odwiedzający Park Etnograficzny w Tokarni. Będzie można także zwiedzać wnętrza trzech popularnych obiektów w skansenie.

W sobotę oraz w niedzielę, 18 i 19 lipca, w Parku Etnograficznym w Tokarni  zostaną otwarte dla zwiedzających trzy obiekty: apteka tzw. "organistówka", dwór z Suchedniowa oraz plebania z Goźlic, w której eksponowane są dwie wystawy stałe: "Strój i tkactwo ludowe" oraz "Czas. Portret zapomnianej wsi. Fotografie Pawła Pierścińskiego".

– Turyści, którzy odwiedzą skansen w niedzielę, dzięki grupie nieformalnej Moccus, będą mogli zobaczyć pracę garncarza i kowala oraz poznać narzędzia, których używali przedstawiciele ginących rzemiosł.  Odbędą się pokazy toczenia na kole naczyń ludowych oraz  wykuwania podkówek, okuć drzwi i okien oraz gwoździ – informuje Beata Ryń, kierownik działu promocji i marketingu Muzeum Wsi Kieleckiej.

Narzędzia pszczelarskie oraz produkty pszczele zaprezentuje turystom i opowie o swojej pracy Michał Gabryś, pszczelarz z Lelusina.

– Na małym kiermaszu w sektorze małomiasteczkowym pojawi się 11 wystawców: pyszne regionalne potrawy serwować będą  panie z Koła Gospodyń Wiejskich Zagórzanki. Będzie można  także skosztować znakomitych serów z Farmy Łukasików oraz góralskich oscypków. Na stoisku Pszczelego Raju kupimy każdy rodzaj pysznego świętokrzyskiego miodu – wylicza Beata Ryń.

W czasie pandemii  ceny biletów wstępu do skansenu zostały znacznie obniżone i wynoszą 10 złotych normalny i 5 ulgowy. Dzieci do 7. roku życia wchodzą do muzeum bezpłatnie. Odwiedzający są proszeni o zachowanie wszelkich zasad wynikających z reżimu sanitarnego. Do skansenu można wprowadzić psy.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO