Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Pacjent w nowym roku

wtorek, 03 stycznia 2017 13:59 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Więcej leków na liście 75 plus, nowe programy lekowe i rozszerzenie już istniejących oraz obniżka kilkuset cen leków – to najmocniejsze akcenty nowej listy leków refundowanych, która funkcjonuje od początku stycznia.

Najkorzystniejsze zmiany płynące z wdrożenia nowej listy refundacyjnej odczują pacjenci  objęci programami lekowymi. - W ramach chemioterapii refundacją zostały objęte leki, które dotychczas nie były refundowane. Doszło ponadto 8 programów lekowych, a 4 zostały rozszerzone. Tak się stało w przypadku tych, które dotyczą pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego i chorobą Leśniowskiego-Crohna. Zmiany dotyczą przede wszystkim czasu leczenia, który uległ wydłużeniu z 12 aż do 24 miesięcy. Niepełnoletni pacjenci cierpiący na drugą z wymienionych chorób zyskali też dostęp do terapii preparatem dotychczas dostępnym tylko dla dorosłych - mówi Beata Szczepanek, rzecznik prasowy świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Ze zmian w programach lekowych skorzystają też między innymi niepełnoletni pacjenci leczący się na stwardnienie rozsiane, którzy uzyskają dostęp do terapii już od 12 roku życia, która dotychczas była refundowana tylko dla tych, którzy ukończyli 18 lat. Trzeba jednak pamiętać, że dostęp do tego typu terapii pacjenci uzyskają dopiero po rozstrzygnięciu ministerialnych konkursów na ich prowadzenie.

Nowa lista leków refundowanych przyniesie korzyści również seniorom korzystającym z programu 75 plus. - Dopisane do listy zostały kolejne leki dla osób chorych na cukrzycę - to między innymi preparaty insulin ludzkich. Lista została rozszerzona też o lek na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Wykaz 75 plus zwiększył się ogólnie o 8 nowych produktów - tych najbardziej oczekiwanych przez pacjentów - dodaje Szczepanek. Refundacją zostało ponadto objętych 60 nowych leków aptecznych, a dla ponad 500 produktów zostaną obniżone dopłaty pacjenta.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO