Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Osocze od ozdrowieńców pomoże w leczeniu zarażonych koronawirusem

środa, 15 kwietnia 2020 12:56 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach będzie pobierało osocze od osób, które przebyły chorobę COVID-19. Ten płynny składnik krwi może pomóc w leczeniu kolejnych osób zarażonych koronawirusem.

Zwrot podatków

- Osoby które przeszły chorobę COVID-19 mogą zgłaszać się do naszej jednostki, po uprzednim kontakcie telefonicznym. Tak zwani ozdrowieńcy mają w swoim osoczu przeciwciała, które będą mogły zostać wykorzystane w celu immunizacji biernej czyli zostaną podane osobom, które ciężko przechodzą chorobę wywołaną zakażeniem koronawirusem – informuje Jerzy Stelmasiński, dyrektor Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach.

Taka forma terapii została oficjalne zaakceptowana przez Ministerstwo Zdrowia.  – Od jednego dawcy można otrzymać trzy jednostki osocza, więc jedna osoba będzie mogła pomóc trzem zarażonym – podkreśla dyrektor.

Ozdrowieńcy, którzy będą chcieli oddać osocze, muszą spełniać takie same wymogi jak honorowi dawcy krwi czyli m.in. mieć nie więcej niż 65 lat oraz nie mieć innych chorób towarzyszących.

TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO