Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

OMPiO organizuje konkurs wspomnień "Historia mojej pamięci"

środa, 10 czerwca 2020 11:57 / Autor: Beata Kwieczko
Beata Kwieczko

Ośrodek Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach organizuje konkurs "Historia z mojej pamięci" i zachęca mieszkańców województwa świętokrzyskiego do spisywania wspomnień dotyczących historii oraz tradycji naszego miasta lub regionu. Autorzy najlepszych tekstów otrzymają nagrody.

Konkurs ma na celu ocalenie od zapomnienia naszych przodków, miejsc, wydarzeń oraz przedmiotów związanych z Kielcami i regionem świętokrzyskim.

– Pomysł zrodził się dosyć dawno i doszliśmy do wniosku, że trzeba go zrealizować jak najszybciej, ponieważ już niedługo nie będzie ludzi, którzy mogą nam opowiedzieć o historii naszego miasta i regionu od II wojny światowej aż po dzień dzisiejszy – mówi Jolanta Białek, kierownik działu edukacji w Ośrodku Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej w Kielcach.

W konkursie mogą wziąć udział wszyscy mieszkańcy województwa, niezależnie od wieku. – Chodzi nam o osoby starsze, które mogłyby się podzielić swoimi wspomnieniami, z różnych wydarzeń historycznych, ale też tych, którzy słuchają z uwagą swoich dziadków i wniosą pamięć o historii w sobie. W ten sposób zachowamy ciągłość pamięci, a o to nam właśnie chodzi – tłumaczy Jolanta Białek. – Chodzi nam o wspomnienia, które rozwijają naszą wiedzę o historii naszego miasta i regionu, o ważnych wydarzeniach, które miały miejsce na naszej ziemi, bo z takich małych historii rodzinnych składa się wielka historia – dodaje.

Prace na konkurs można nadsyłać w formie elektronicznej lub czytelnych starannych rękopisów do 9 października. Jury nie będzie oceniać walorów literackich, tylko historyczne. Wyniki zostaną ogłoszone prawdopodobnie na początku listopada. Zwycięzca otrzyma dwa tysiące złotych, a laureaci drugiego i trzeciego miejsca 1500 i tysiąc złotych. Osoby, które zostaną wyróżnione, zdobędą nagrody rzeczowe.

Regulamin i szczegółowe informacje można znaleźć na stronie: www.ompio.pl.

Wspomnienia, które wpłyną na konkurs zostaną opublikowane na stronie internetowej Ośrodka Myśli Patriotycznej i Obywatelskiej, a część ukaże się w formie książkowej.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO