Na antenie: Sobota ze smakiem
Robert Majchrzyk
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Ogromne pieniądze na termomodernizację

Na antenie: Sobota ze smakiem
Robert Majchrzyk
online button
online button

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Ogromne pieniądze na termomodernizację

Świętokrzyskie / 12 września 2017 / Tekst
Ogromne pieniądze na termomodernizację fot. sejmik.kielce.pl

Będzie cieplej, taniej i bardziej ekologicznie w świętokrzyskich szkołach czy przychodniach. W poprawę wydajności energetycznej w regionie świętokrzyskim zainwestowanych zostanie bez mała 152 miliony złotych. To fundusze unijne, które wspomogą realizację 58 projektów inwestycyjnych. Dofinansowania zostały przyznane nie tylko samorządom, ale i Komendzie Wojewódzkiej Policji.

Właśnie zostały podpisane preumowy na dopłaty. A to oznacza, że, jak stwierdził marszałek Adam Jarubas, wnioskujący te pieniądze „mają obiecane”. Unijne środki przeznaczone zostaną na inwestycje w gruntowną modernizację energetyczną budynków użyteczności publicznej i zwiększenie wykorzystania odnawialnych źródeł energii.

- Warto wspomnieć czemu ma służyć to działanie. Chodzi między innymi o ochronę środowiska i oszczędności na ogrzewaniu. W dużej mierze składnikiem dofinansowanych projektów jest wymiana źródeł ciepła, instalacji grzewczych. Będzie i bardziej zdrowo i taniej jeśli chodzi o utrzymanie obiektów użyteczności publicznej – mówi marszałek Adam Jarubas.

Samorządowcy, którzy tym razem zrealizują unijne projekty z zakresu termomodernizacji już wcześniej wykonywali podobne zadania. Urzędnicy wiedzą, że te inwestycje mają sens. - Efekt ekologiczny musi być spełniony. W wypadku obiektów, gdzie takie inwestycje już wykonywaliśmy są oszczędności lub, powiem nieco przewrotnie, oszczędności nie ma ale w końcu jest ciepło w szkole. To jest duży pozytyw. Przy okazji przechodziliśmy na inne źródła energii, jak na przykład gaz. Koszty związane bezpośrednio z ogrzewaniem może nie są niższe ale te nowoczesne kotłownie nie potrzebują obsługi i doglądania do nich na okrągło. W zależności od obiektu, odnotowaliśmy oszczędności w wysokości 30-40 procent - mówi burmistrz Jędrzejowa Marcin Piszczek.

Łącznie 15 milionów złotych wraz z wkładem własnym na ocieplanie 6 placówek oświatowych wyda starachowicki samorząd. A wymienione zostaną między innymi okna, drzwi, centralne ogrzewanie, instalacja elektryczna. Ponadto zamontowane zostaną kolektory energii słonecznej. - Tych prac jest wiele a ich zakres skomplikowany dla wykonawców. Dlatego w placówkach, których dotyczą inwestycje chcemy skrócić rok szkolny do czerwca. Uczniowie odrabialiby lekcje w soboty, po to by można było przekazać plac budowy wcześniej - mówi prezydent Starachowic Marek Materek.

Wszystkie dofinansowane inwestycje powinny być wykonane do końca 2018 roku.

ZOSTAW KOMENTARZ

ZNAJDZIESZ NAS

WYSZUKIWARKA

FACEBOOKSŁUCHAJ ONLINE

online button

Pobierz aplikacje radia eM

appstore

googleplay