Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Obwodnica coraz bliżej? Urzędnicy wskazują na problemy

czwartek, 20 sierpnia 2020 14:43 / Autor: Michał Łosiak
Fot. Archiwum
Michał Łosiak

Kolejny krok w sprawie budowy długo oczekiwanej wschodniej obwodnicy Kielc. Prezydent miasta i marszałek województwa świętokrzyskiego podpisali umowę dotyczącą współpracy przy opracowaniu dokumentacji. Urzędnicy wskazują jednak na pewne problemy.

Być może nawet pół miliarda złotych może kosztować budowa wschodniej obwodnicy Kielc, która ma powstać na terenie miasta, gminy Morawica, Daleszyce i Masłów. Kolejnym krokiem w realizacji tej kluczowej dla stolicy województwa inwestycji jest porozumienie jakie zawarł marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski z prezydentem Kielc Bogdanem Wentą. Zakłada ona współpracę przy opracowaniu dokumentacji projektowej. – Jesteśmy na początku tej drogi. Opracowanych zostanie kilka wariantów, z których wybierzemy najkorzystniejszy. Sama obwodnica to nie tylko przeniesienie tranzytu z miasta, ale wpłynie ona również na poprawę bezpieczeństwa i rozwój, nie tylko Kielc, bo przebiegać ona będzie także przez inne gminy – tłumaczy marszałek Bętkowski.

Dokumentacja ma kosztować około 500 tysięcy złotych. Siedemdziesiąt procent kosztów pokryją władze regionu, zaś trzydzieści procent miasto. – Chcemy, żeby obwodnica odciążyła Kielce, a jednocześnie zapewniła lepszy transport – dodaje prezydent Bogdan Wenta.

Przebiegająca przez cztery gminy obwodnica ma wyprowadzić ruch z centrum miasta. – Cały układ zakłada połączenie się z drogą wojewódzką 764 i połączenie z drogą S74 między Cedzyną a Domaszowicami. Problem mamy ze stroną północną. Plan, który przewidywał tę drogę w mieście przebiega nieco inaczej, bo zgodnie z przebiegiem ulicy Gustawa Morcinka od ulicy Radomskiej w okolicach ulicy Wschodniej – tłumaczy Damian Urbanowski, dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

Komplikacje mogą pojawić się również w Masłowie. – Nie mamy planu zagospodarowania przestrzennego. W Woli Kopcowej jest sporo domów. W tamtym rejonie mamy również ogródki działkowe. Ponadto, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie widzi możliwości zakończenia przebiegu wschodniej obwodnicy Kielc na drodze S73 – wyjaśnia dyrektor ŚZDW.

Przetarg na dokumentację ma zostać ogłoszony już niebawem. Jej powstanie planuje się na 2022 rok. Jeśli zapewnione zostaną środki finansowe obwodnica może powstać za sześć lat.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO