Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

Nowa wizja Polski okiem nowej partii politycznej

wtorek, 09 maja 2017 13:52 / Autor: Piotr Wójcik
Piotr Wójcik

Nie kapitalizm ani socjalizm, lecz nowy ustrój – solidaryzm, a do tego nowa konstytucja i wizja Polski jako centrum jednoczącej się Europy. To dalekosiężne plany marszałka seniora Kornela Morawieckiego, przewodniczącego nowej partii Wolni i Solidarni. Te bliższe to start i jak najlepszy wynik w wyborach samorządowych.

Z rozwiązań dla Polski na tu i teraz nowa partia proponuje natomiast zrównanie emerytur dla wszystkich, wprowadzenie podatku obrotowego i przejście sądownictwa pod kontrolę społeczeństwa. – Chcemy, by na emeryturę ludzie przechodzili po 30 przepracowanych latach pracy. Proponujemy uśrednioną wysokość świadczenia na poziomie około 2 tysięcy złotych. Podatki powinny natomiast być naliczane w stosunku do osiąganego przez przedsiębiorcę obrotu i wynosić około 0,1 do 2 proc. Trzeci nasz pomysł to wybieralne funkcje sędziowskie i prokuratorskie oraz wprowadzenie w orzekaniu instytucji ławy przysięgłych – wyjaśnia marszałek Morawiecki.

Na początek jednak start w wyborach samorządowych. Cel: gruntowna zmiana rządzącej ekipy. – Chcielibyśmy w przyszłości rządzić w województwie świętokrzyskim i odsunąć od władzy ugrupowanie, które naszym zdaniem jest tu dużym obciążeniem, czyli Polskie Stronnictwo Ludowe. Wydaje nam się, że będziemy jego poważnym konkurentem w wyborach samorządowych – przewiduje przewodniczący.

O problemach Kielc Kornel Morawiecki rozmawiał już z prezydentem miasta, Wojciechem Lubawskim. O 18 w Kieleckim Parku Technologicznym porozmawia też na ten temat z kielczanami.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO