Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

NFZ kontroluje przychodnie. Do blisko połowy nie można się dodzwonić

czwartek, 06 sierpnia 2020 16:33 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Świętokrzyski oddział wojewódzki NFZ rozpoczął kontrolę placówek Podstawowej Opieki Zdrowotnej, pod kątem dostępności do świadczeń. Jak się okazuje, do blisko 50 procent placówek pacjenci nie mogli się dodzwonić i co za tym idzie - uzyskać teleporady.

Jak informuje Beata Szczepanek, rzecznik świętokrzyskiego oddziału NFZ, kontrole mają na celu sprawdzenie, czy pacjent dodzwonił się do przychodni - a w momencie gdy teleporada nie wystarczyła - czy była możliwość umówienia się na wizytę osobistą.

– Nie ukrywamy, że docierają do nas sygnały i skargi, że nie do wszystkich przychodni można się dodzwonić. W pierwszej kolejności nasi kontrolerzy odwiedzą te placówki, na które się skarżono. Na ten moment nie mamy konkretnych danych, ale po wstępnych informacjach szacunkowo możemy określić, że nawet 50 procent pacjentów mogło mieć problemy z dodzwonieniem się do przychodni – dodaje rzecznik.

– O ile na początku epidemii, w marcu, zrozumiałe było, że mogły wystąpić trudności, ponieważ dla przychodni była to nowa sytuacja i potrzebowały czasu na przeorganizowanie pracy i uruchomienie numerów, to  teraz mamy sierpień, a trudności nadal występuję – tłumaczy Beata Szczepanek.

Na placówki będą nakładane kary, nawet w wysokości dwóch procent wartości kontaktu, w przypadku większych przewinień może dojść nawet do rozwiązania umowy z daną przychodnią.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO