Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

ŚCO zaprasza na badania profilaktyczne. Gdzie przyjedzie cytomammobus?

wtorek, 21 lipca 2020 15:59 / Autor: Magdalena Nowak
Magdalena Nowak

Cytomammobus Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w najbliższych dniach przyjedzie do Imielna, Kijów, Chmielnika i Morawicy. ŚCO zaprasza panie na bezpłatną mammografię i cytologię, podkreślając jednocześnie, że w ostatnim czasie odnotowano spadek zgłaszalności na te badania.

Diagnostyka w cytomammobusie jest wykonywana z zachowaniem bezpieczeństwa epidemiologicznego. Po każdym badaniu sprzęt jest odkażany. W mobilnej pracowni diagnostycznej mogą przebywać najwyżej dwie pacjentki. Ze względu na bezpieczeństwo epidemiologiczne panie wchodzące do cytomammobusu powinny zasłaniać usta i nos maseczką, przed wejściem obowiązuje dezynfekcja rąk i pomiar temperatury.

– Koronawirus sporo zamieszał w profilaktyce i utrudnił życie paniom, które nie mogły korzystać z badań profilaktycznych. Teraz już cytomammobus wyruszył na szlak profilaktyczny. Przypominamy, że warto się badać, bo badania ratują życie. Cytologia pozwala uchwycić raka szyjki macicy, w momencie kiedy nowotwór jest w stanie przedinwazyjnym – podkreśla Izabela Opalińska, rzecznik ŚCO.

Badania są wykonywane w godzinach 10-16 i należy na nie zabrać dowód osobisty. Konieczna jest rejestracja telefoniczna: 661 911 300.

Z bezpłatnej mammografii w ramach Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi mogą skorzystać panie w wieku 50-69 lat. Badanie należy wykonywać co dwa lata.

Na bezpłatne badanie cytologiczne w ramach Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy zaproszone są panie w wieku 25-59 lat. Zgodnie z wytycznymi programu badanie należy powtarzać co trzy lata. W cytomammobusie ŚCO wykonywane są dwa rodzaje badania cytologicznego: cytologia konwencjonalna i na podłożu płynnym, co zapewnia bardzo dokładną diagnostykę i umożliwia wykrycie większej ilości nieprawidłowych komórek.

Szczegółowy plan pobytów cytomammobusa ŚCO:

22-23 lipca – Imielno, przy Urzędzie Gminy

27 lipca – Kije, przy Urzędzie Gminy

28 lipca – Chmielnik, przy Ośrodku Zdrowia

29-30 lipca – Morawica, przy Urzędzie Miasta i Gminy.

Nowy numer!
40/2020 40/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO