Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl
online button
Jesteś tutaj:Radio eM»REGION»Muzeum Narodowe przejmuje zabytki

Na antenie: Radio eM
www.em.kielce.pl

WIADOMOŚCI ŚWIĘTOKRZYSKIE

Muzeum Narodowe przejmuje zabytki

Kielce / Wiślica / 09 grudnia 2016 / Tekst
Dom Długosza Dom Długosza fot. V0y7a2 | wikipedia.org

Wiślickie zabytki od nowego roku już oficjalnie znajdą się pod opieką Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Muzeum Narodowego w Kielcach. W tej sprawie podpisana została umowa.

Muzeum Regionalne w Wiślicy stanie się jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Kielcach. Dzięki temu połączeniu zabytki wiślickie oficjalnie zostaną podniesione do najwyższej, bo narodowej rangi. To również furtka do pozyskania dodatkowych środków na remonty.

W Wiślicy znajdują się cenne zabytki związane z początkiem państwowości i chrześcijaństwa w Polsce. Znajduje się tam prawdopodobna misa chrzcielna z 880 roku, wczesnoromański kościół św. Mikołaja czy Dom Długosza z 1460 roku. 

- To piękne, bardzo ważne dla polskiego dziedzictwa muzeum. Nie przypadkowo kojarzy się ono z 1050-leciem Chrztu Polski. Ten rok jubileuszowy dobiega końca. Kończymy go finalizowaniem procesu wsparcia dla tego muzeum. To muzeum, które funkcjonuje ale wymaga opieki centralnej. Ministerstwo kultury w porozumieniu z marszałkiem podjęło decyzję, aby Muzeum Regionalne w Wiślicy poprzez przekształcenia prawne, stało się oddziałem Muzeum Narodowego w Kielcach – mówi wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego profesor Piotr Gliński.

- Nad połączeniem tych dwóch instytucji pracujemy już kilka miesięcy. Nie zawaham się powiedzieć, że to porozumienie ma charakter przełomowy – ocenia marszałek województwa Adam Jarubas. - W budżecie na przyszły rok mamy pół miliona więcej na prowadzenie tej filii. Wreszcie otwiera się szansa na środki na konieczne inwestycje. Myślę zwłaszcza o pawilonie nad najstarszą częścią zabytków – dodaje. Przygotowane zostały już plany koniecznych remontów. Jak mówi marszałek na cen cel będzie można sięgnąć nie tylko po pieniądze regionalne ale i dofinansowanie z rządu.

Wiślickie zabytki dołączą do MNKi jako Muzeum Archeologiczne w Wiślicy.

 

ZOSTAW KOMENTARZ