Słuchaj nas: Kielce 107,9 FM | Busko-Zdrój 91,8 FM

REGION

„Mnich” doczeka się godnego pochówku

piątek, 03 listopada 2017 10:09 / Autor: Redakcja
Redakcja

W poniedziałek 6 listopada o godzinie 11.30 w Staszowie w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II przy ul. Partyzantów 1 odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Ludwika Machalskiego „Mnicha” założyciela i dowódcy zbrojnej organizacji niepodległościowej.

Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się o godz. 10.00 w Staszowskim Ośrodku Kultury (ul. Parkowa 6) konferencją poświęconą śp. Ludwikowi Machalskiemu, która została przygotowana przez Delegaturę Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach. O godz. 11.30 w Sanktuarium Świętego Jana Pawła II (ul. Partyzantów 1) rozpocznie się Msza św. celebrowana przez biskupa sandomierskiego Krzysztofa Nitkiewicza. Po zakończeniu Mszy św., uformowany kondukt pogrzebowy przejdzie na Katolicki Cmentarz Parafialny w Staszowie (ul. Cmentarna), o godz. 13.00 rozpocznie się uroczystość złożenia śp. Ludwika Machalskiego do grobu.

Przez ponad 65 lat miejsce pochówku Machalskiego „Mnicha” pozostawało nieznane. Zachowane materiały archiwalne sugerowały, że mógł on zostać pogrzebany na kieleckim cmentarzu Piaski. Zespół z Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej pod kierunkiem prof. Krzysztofa Szwagrzyka między 8 a 12 listopada 2016 r., prowadził prace archeologiczno–poszukiwawcze w kwaterze nr 6 na cmentarzu Piaski. W wyniku których 10 listopada ekshumowano dwa pochówki, które poddano badaniom identyfikacyjnym. W 66 lat po zamordowaniu 10 kwietnia 2017 r. rodzina Ludwika Machalskiego została poinformowana o jego odnalezieniu. 21 kwietnia 2017 r. w Pałacu Prezydenckim, Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda ogłosił nazwiska 12 zidentyfikowanych ofiar represji komunistycznych, wśród nich był założyciel i dowódca zbrojnej organizacji niepodległościowej Ludwik Machalski „Mnich”. Tym samym przywrócono z totalnej, zbiorowej niepamięci nazwisko kolejnego „Żołnierza Niezłomnego”, który za walce o suwerenną Polskę zapłacili najwyższą cenę – życia i wolności.

Organizatorami uroczystości pogrzebowych są:

Wojewoda Świętokrzyski, Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu oraz Burmistrz Miasta i Gminy w Staszowie, Parafia rzymskokatolicka pw. św. Bartłomieja w Staszowie, Staszowski Ośrodek Kultury, organizacje i stowarzyszenia kombatanckie, wojsko i służby mundurowe.

Nowy numer!
41/2020 41/2020
TWÓJ NEWS
POSŁUCHAJ
WIDEO